Tüketicinin gündemi sicil affı ve merkez bankası.

Türk Tüketicinin öncelikli gündemi sicil affı
Sicil affı yasalaştı. Yasalaştığı haliyle bakıldığında temmuz 2009 tarihine kadar gecikmede olan borçlarının geri ödemesini tamamlayan tüketicilerin Merkez Bankası veritabanındaki yani kara listedeki kayıtları başvuruya gerek kalmadan silinecek.
Merkez Bankası tarafından yapılan konuyla ilgili açıklamaya göre bireylerin Merkez Bankası kayıtlarında bulunan bilgilerinin telefonla verilmesi mümkün değil. Dolayısıyla bu konuda durumunu merak eden tüketicilerin daha önce burada paylaştığımız şekilde yazılı olarak başvurması gerekiyor. Telefon ile bilgi almaya çalışmak sadece bir vakit kaybı.
Sicil affının uygulanmaya başlama tarihi için tahmininiz mart ortası Merkez Bankası veritabanında kaydı olduğunu bilen ve borçları geri ödemesini tamamlamış tüketicilerin ve ilgili kayıtların ne zaman silineceğini merak edenlerin sayısı da hiç az değil, bu durumda olan okuyucularımız biraz daha sabırlı olması gerekiyor. Bildiğiniz gibi sicil affı yasasının resmi gazete’de yayınlanma tarihi 28.01.2009 gerek merkez bankası gerekse merkez bankası’na bildirim yapan bankalar, bu tarihten sonra ilgili yasaya göre aksiyon almaya başladılar. Yeni yasaya göre sistemsel düzenlemeler yaparak bu bilgilerin TCMB veri tabanına iletilmesini sağlamak ve bu kayıtlara istinaden TCMB’nin sicil affını uygulamaya alması mart ayının ikinci yarısını bulacaktır. Sicil affı nedeniyle mağduriyeti olan tüketicilerin bu yasanın uygulamaya geçmesini sabırsızlıkla beklediklerinin farkındayız, ancak böylesine sistemsel bir değişikliğin hatasız bir şekilde tamamlanması için bir buçuk aylık bir süre gayet normal.