Tüketici talebi ve işgücü piyasaları.

Bazı ülkelerde tüketici talebinin güçlü olduğunu ve iş gücü piyasalarının da beklenenden daha iyi performans sergilediğini dile getiren lombardelli özellikle ABD ve hindistan başta olmak üzere bazı ülkelerde büyüme öngörülerimiz yükselttik” dedi.
Lombardelli geçen yıl yüzde 2,5 büyüyen ABD ekonomisinde bu yıl yüzde 2,6 ve 2025’te yüzde 1,8 büyüme öngördüklerini 2023’te yüzde 7,8 büyüyen hindistan ekonomisinde ise bu oranın bu yıl ve 2025’te yüzde 6,6 olmasını beklediklerini anlattı.
Avro bölgesi’nin ise 2023’te oldukça zorlu bir yıl geçirdiğinin altını çizen lombardelli avro bölgesi’nde almanya dahil birçok ekonomi resesyona girdi. İleriye dönük baktığımızda riskler tabii ki mevcut ancak herhangi bir avrupa ekonomisinde resesyon öngörmüyoruz. Bu yıl avro bölgesi’nde büyümenin yüzde 0,7 olacağını hesaplıyoruz. Geçen yılki büyüme ve 2024 öngörümüzü düşündüğümüzde avrupa ülkeleri ve ABD ekonomisi arasında büyük bir fark var. Bu farkın 2025’te biraz daha daraldığını göreceğiz. Avro bölgesi için 2025’te yüzde 1,5 ve ABD ekonomisi için yüzde 1,8 büyüme bekliyoruz.” diye konuştu.
Avrupa’da faiz indirimi abd’den erken gelecek Merkez bankalarının faiz indirimine ilişkin beklentilerini de aktaran lombardelli bazı gelişmekte olan ekonomilerde faiz indiriminin görüldüğünü ancak gelişmiş ekonomilerde merkez bankalarının bu yılın ikinci yarısından sonra faiz indirimine başlayacağını öngördüklerini belirtti.
Lombardelli ülkelerin kendi koşullarına göre faiz indirimi zamanlamasının değişeceğini ifade ederek, şöyle devam etti:
“Avrupa’da faiz indiriminin ABD’den daha erken başlayacağını düşünüyoruz ki bu da söz konusu ekonomilerin göreceli gücünü yansıtıyor. Avrupa’da faiz indiriminin yılın üçüncü çeyreğinde başlamasını bekliyoruz ancak gelecek verilere bağlı olarak bu biraz daha erkene çekilebilir. Yılın üçüncü ve son çeyreğinde olmak üzere iki kez faiz indirimi olabilir ancak avrupa merkez bankasından daha hızlı adım da görebiliriz. ABD merkez banaksının FED ise faiz indirimine yılın üçüncü çeyreğinde veya sonrasında gitmesini bekliyoruz. FED’den bu yıl iki kez faiz indirimi görüyoruz. Kanada merkez bankası da üçüncü çeyrekte faizi düşürmesini beklediğimiz bankalardan. Ancak tüm bu gelişmeler gelecek enflasyon verilerine bağlı.