Tüketici kredisi ve pratik bilgiler.

Nakit alışverişler özellikle bu dönemde çok büyük indirim oranları alınmasına imkan verse de avantajlı olmayacaktır. Birikimi olan tüketicilerin, özellikle bu birikimlerini likit pozisyonuna tutarak güvenli ve iyi getirilere ulaşması mümkün. Dolayısı ile dayanıklı tüketim malzemeleri alırken kredi türevi ürünler kullanmanız daha mantıklı.
Dayanıklı tüketim malzemeleri alışverişinde kredi kartı ile taksitli alışveriş uygulanabilir bir yöntem. Tüm pratikliğine rağmen taksit tutarları nedeniyle en az bir sene boyunca aylık kredi kartı ekstrelerinizi şişereceğinden ve ilerleyen zaman içerisinde kredi kartı geri ödemelerinizi taksitlendirme olasılığı artabileceğinden, bu yöntemi önermiyoruz. Satın alma sürecini çok hızlandıracağı bir gerçek, ancak belki de sürecin biraz uzaması tüketicinin kararını yeniden değerlendirebilmesi için ihtiyacı olan birşeydir kim bilir? Tüketici kredisinin televizyon, buzdolabı gibi dayanıklı tüketim malları için en ideal tercih olduğunu düşünüyoruz. Öncelikle herhangi bir peşinata gerek yok. Ürün bedelinin tamamı için kredi çekebilirsiniz. Taib krediye başvururken dikkat etmeniz gereken bazı detaylar mevcut. Tüketici kredisi ile ilgili pratik bilgiler
Krediden bahsederken ürünün tabiatından kaynaklanan bazı dikkat edilmesi gereken detaylar var. Kredi tutarı, faiz oranı, vade, ödeme planı ve faiz dışı masraflar bunlardan en önemlileri. Kredi veren kurumlar bu detaylara işi yürütürler, dolayısıyla kredi alacak tüketicilerin de karşılaştırma yaparken bu parametreleri dikkatle incelemesi gerekir.
Kredi için doğru vade nedir ?
Bizim görüşümüze göre tüketici kredisi ile satın alınan bir ürün için en doğru vade, o ürünün garanti kapsamında olduğu süreden %10 daha azına denk gelen süre olmalıdır.
Tüketici yasasına göre bir ürünün garanti süresinin asgari 24 ay olduğunu kabul edersek, böyle bir ürünün kredi ile satın alması durumunda girilmesi gereken maksimum vade 22 ay olmalıdır. Bazı durumlarda kredi geri ödemeleri tüketicilerin bütçesini zorlandığında, vadeyi uzatarak çözüm bulmaya çalışılıyor. Ancak alınmak istenilen ürünün garanti süresinden %10 eksiğine denk gelen vadelerdeki taksitler de bütçenizi zorluyorsa, tercih ettiğiniz ürün bütçenize uygun düşmüyor ve sizin için doğru olan ürünü almıyorsunuz demektir.