Tüketici kredileri ve doğru vade.

Tüketici kredisinin; televizyon, buzdolabı gibi dayanıklı tüketim malları için en ideal tercih olduğunu düşünüyoruz. Öncelikle herhangi bir peşinata gerek yok. Ürün bedelinin tamamı için kredi çekebilirsiniz. Tabi krediye başvururken dikkat etmemiz gereken bazı detaylar mevcut.
Tüketici kredisi ile ilgili pratik bilgiler
Krediden bahsederken ürünün tabiatından kaynaklanan bazı dikkat edilmesi gereken detaylar var.
Kredi tutarı, faiz oranı, vade, ödeme planı ve faiz dışı masraflar bunlardan en önemlileri. Kredi veren kurumlar bu detaylarla işi yürütürler, dolayısıyla kredi alacak tüketicilerin de karşılaştırma yaparken bu parametrelerli dikkatle incelemesi gerekir.
Kredi için doğru vade nedir.
Bizim görüşümüze göre tüketici kredisi ile satın alınan bir ürün için en doğru vade, o ürünün garanti kapsamında olduğu süreden %10 daha azına denk gelen süre olmalıdır. Tüketici yasasına göre bir ürünün garanti süresinin asgari 24 ay olduğunu kabul edersek, böyle bir ürünün kredi ile satın alınması durumunda girilmesi gereken maksimum vade 22 ay olmalıdır. Bazı durumlarda kredi geri ödemeleri tüketicilerin bütçesini zorladığında, vadeyi uzatarak çözüm bulmaya çalışılıyor. Ancak alınmak istenilen ürünün garanti süresinden %10 eksiğine denk gelen vadelerdeki taksitler de bütçenizi zorluyorsa, tercih ettiğiniz ürün bütçenize uygun düşmüyor ve sizin için doğru olan ürünü almıyorsunuz demektir.
Ödeme planı
Kredi veren kurum, sözleşme imzalamadan önce size aylık taksitlerinizin ne kadar olduğu, ne zaman ödenmesi gerektiği ve bunun ne kadarının faiz, ne kadarının anapara geri ödemesi olduğunu gösteren bir belge göstermek zorundadır. Sözleşme imzalarken bu ödeme planını da imzalamanız istenir. Bu planın bir kopyasını da kendinize almayı ve gerektiğinde ulaşabileceğiniz bir yerde kredi sözleşmesinin kopyasıyla beraber saklamayı unutmayın. Aylık geri ödeme tutarınızı en net bir şekilde buradan takip edebileceğinizden, nakit akışınızı tahmin etmeye yarayacak diğer bütçe faaliyetlerinde yardımcı olacaktır.