Tüketici, ihtiyaç, taşıt ve konut kredileri.

Zorunlu karşılık artırımı sonrasında bankacılık sektöründen yükselen şikayetler de artıyor. Vakıfbank Genel Müdürü Süleyman kalkan, zorunlu karşılıklarda geçen hafta yapılan artışın sert bir hareket olduğunu belirterek, bankacılık sektörünün, üzerindeki yükü artık taşıyamacağını ve bunun özellikle kredi maliyetlerini önemli oranda etkileyebileceğini söyledi.
Bu gelişmeler ayrıca merkez bankası’nın yılın ikinci yarısında politika faizlerini artırmak zorunda kalacağına kesin gözle bakılmasına sebep oluyor. Petrol ve gıda fiyatlarındaki artışlar yüzünden enflasyonist baskı da cabası. Halbuki bu sene başında faiz artırımının 2011’in son çeyreğinden önce bahsinin bile geçemeyeceği yönünde bir kanı hakimdi. Bu gelişmelerle piyasanın faiz artırımına dair beklentisinin en az üç ay önce çekildiğini görüyoruz.
Tüketici, ihtiyaç, taşıt ve konut kredileriyle ilgilenenlere yardımcı olmak amacıyla özetlemek gerekirse, 1 nisan’dan sonrasında onaylanacak kredilerde faiz oranları daha yüksek olacağından kredi kullanımında acele etmekte fayda olabilir.