Tüketici bayrama kredi kartı başvurusu.

Dünyanın en büyük ödeme sistemlerinden biri olan Mastercard tarafından yaptırılan en son Masterindex araştırma sonuçlarına göre, Türk halkından anketi yanıtlayanların yüzde 18’i ellerine geçecek fazla parayı ev ya da daire almak, yüzde 15’i borç ödemek ve yüzde 11’i otomobil almak üzere değerlendireceklerini açıklamış. Masterindex araştırmasıyla ilgili yayınlanan haberin detaylarına buradan ulaşabilirsiniz. Ama içinde bulunduğumuz dönemde ücretli çalışan kesmin büyük bir kısmının eline bırakın fazla para geçmesini, 2009 vergi dilimleri nedeniyle eksik para geçiyor. Para eksik geçince de tüketici kredi kartı kullanımına yöneliyor. Sonrası ise herkesin bildiği ve yaka silktiği kısır döngü.
Araştırmalardan bahsetmişken, sitemize gelen yorumlara, iletişim formlarına ve internette yapılan aramalara göz attığımızda farkettik ki, özellikle geçtiğimiz haftadan itibaren tüketicilerin kredi kartlarıyla ilgili bütün şikayetlerine ve sıkıntılarına rağmen internet üzerinde ” kredi kartı başvurusu ” aramaları yoğun olarak yapılıyor. Google araçları ile yaptığımız bununla ilgili bir incelemede, son iki yıldır kasım ayının ikinci haftasından itibaren “kredi kartı başvurusu” hakkında adet mevsimsel bir artış tespit ettik. Bunun en önemli sebebi son iki yıldır toplumumuzda yoğun olarak harcamaların yapıldığı kurban bayramının ve yılbaşının birbirine çok yakın dönemlere denk gelmesi.
Görünen o ki, türk tüketicisi kredi kartından ne kadar canı yanmış veya kart ücretlerinden veryansın ediyor olursa olsun, harcamaları için ihtiyaç duyduğu finansman kaynağına öncelikli alternatif olarak kredi kartlarını görüp, buna göre hareket ediyor. Üstelik bunu mevcut kredi kartlarını kullanarak değil, daha önce kredi kartı almadığı bankalara yeni başvurularda bulunarak yapmayı tercih ediyor.
Bu tercihin sadece tüketicilerden kaynaklandığını düşünmek yanıltıcı olabilir. Bankalar, alternatiflerine kıyasla daha karlı bir ürün olması nedeniyle yıllardır boyunca kredi kartının satışına öncelik verdiler. Buna paralel olarak da tüketici finansmanı ürünlerinden kredi kartı başvuru değerlendirme süreçleri alternatiflerine göre daha fazla geliştirildi. Doğal olarak bu ürüne yapılan başvurular diğer alternatif ürünlerden daha süratli niteceleniyor. Yani bayram veya yılbaşı harcamalarınız için daha fazla kaynağa ihtiyacınız olduğunu farkeden tüketici, öğrenilmiş tercübeyle haklı olarak bunu en süratli olarak yeni kredi kartı başvurusu yaparak giderebileceğini düşünüyor ve buna uygun şekilde harekete geçiyor.
Eğer yakın zamanda bir kredi veya kredili mevduat hesabı için başvuruda bulunduysanız, bir üst paragrafta neden bahsettiğimizi daha iyi anlıyor olabilirsiniz. Kredi veya kredili mevduat hesabı sözleşmeleri için bankalar hala standart basılmış sözleşmeler yerine sistemde bulunan sayfalar uzunluğunda sözleşmeleri imzalatıyorlar. Dolayısıyla bu ürünlere başvuru kredi kartlarından daha caydırıcı. Ancak tüm bu caydırıcılığına karşı faiz oranlarındaki avantajları nedeniyle nakit kredi başvurusunda bulunmak daha hesaplı olacaktır.