TÜFE verisi sonrası faiz indirimi umutları azalırken piyasalar tedirgin.

Beklenenden daha yüksek çıkan tüketici fiyat endeksi TÜFE raporunun ardından, ABD ve küresel piyasalar kasım seçimleri öncesinde Federal rezerv’in faiz indirimine gitme olasılığı ile boğuşuyor.
TÜFE %0,359 artarak %0,4’e yuvarlandı ve %0,3’lük tahminin biraz üzerinde gerçekleşti. Beklentilerden bu küçük sapma, yatırımcı duyarlılığında önemli bir değişime yol açtı ve vadeli işlem piyasaları artık yıl sonundan önce bir faiz indirimi konusunda şüphecilik gösteriyor.
Piyasalar Fed politika yapıcılarının önceki açıklamalarına dayanarak bu yıl üç faiz indirimine kadar gidilebileceğini öngörüyordu. Ancak mart ayı TÜFE verilerinin açıklanması ve ardından FED’in son toplantı tutanakları yeniden değerlendirmeye neden oldu.
Vadeli işlemler piyasası şu anda temmuz ayında faiz indirimi ihtimalinin %50’den az olduğunu ve 2024 yılında birden fazla faiz indirimi yapılabileceğine dair şüpheler olduğunu belirtiyor. Özellikle ABD seçimlerinden kısa bir süre sonra yapılacak olan 7 kasım toplantısına kadar faiz indiriminin tam olarak fiyatlanmamış olması dikkat çekicidir.
TÜFE raporunun etkisi çeşitli sektörlerde hissedildi, wall street hisse senedi göstergeleri yaklaşık %1 düştü ve dolar endeksi bir önceki yılın mart ayından bu yana en büyük tek günlük artışı yaşadı. Doların yükselişi japonya merkez bankası’nın müdahalesine dair herhangi bir kanıt olmamasına rağmen, yenin dolar başına 153 seviyesini aşarak 1990’dan bu yana en zayıf noktasına gerilemesiyle daha da güçlendi.
FED’in tutumunun aksine, piyasa tahminlerine göre avrupa merkez bankası’nın ECB haziran ayında %75 olasılıkla faiz indirimine gitmesi bekleniyor. Bu durum Euro dolar kurunun son bir yılın en büyük bir günlük düşüşünü yaşamasına katkıda bulundu.
Yatırımcılar şimdi dikkatlerini mart ayı enflasyon eğilimleri hakkında daha fazla bilgi edinmek için perşembe günü açıklanacak olan üretici fiyat endeksi raporuna çeviriyor. Ayrıca Federal Rezerv Bankası yetkililerin konuşmalarının şahin sinyaller açısından yakından takip edilmesi bekleniyor.
Bu arada, orta doğu’daki jeopolitik gerilimler, petrol fiyatlarındaki artışla birlikte enflasyon endişelerine katkıda bulunuyor. Lutfhansa israil’in iran’ın suriye’deki büyükelçiliğine düzenlediği şüpheli hava saldırısının ardından iran’ın olası misillemesine karşı artan alarm nedeniyle tahran’a uçuşlarını askıya alma süresini uzattı.
ABD piyasalarının yönünü etkileyebilecek önemli olaylar arasında ECB’nin politika kararı, ABD mart ayı üretici fiyat endeksi ve haftalık işsizlik başvuruları yer alıyor. Ayrıca birkaç federal rezerv bankası başkasının konuşmalarının yanı sıra 22 milyar dolarlık 30 yıllık ABD hazine tahvili satışı da gündemde.