Trump yeniden seçilirse finansal düzenlemeleri azaltmayı hedefliyor.

Donald trump’ın olası bir ikinci dönemi ABD finansal düzenlemelerinde önemli değişiklikler getirebilir.
Trump ve müteffikleri finansal düzenleyicilerin gücünü azaltacak, yatırımcılar ve borçlular için korumaları hafifletecek ve şirketlerin daha az incelemeyle fon toplamasına izin verecek önerileri değerlendiriyor.
Eski başkanın kampanyası henüz wall street düzenlemelerine ilişkin ayrıntılı görüşlerini açıklamadı, ancak trump’a yakın kaynaklar düşünülen düzenleme değişikliklerine ilişkin bilgiler paylaştı. Önerilen reformlar arasında, finans sektörü üzerindeki hükümet denetimini arttırarak 2008 mali krizinin tekrarlanmasını önlemek amacıyla çıkarılan dond frank yasası’nın geri çekilmesi de yer alıyor. Trump kampanyasının ulusal basın sektreteri karoline leavitt trump’ın önceki dergülasyon çabalarını överek “Başkan trump’ın büyüme yanlısı, deregülasyon gündemi tarihteki en büyük ekonomiyi ateşledi.” dedi. Trump yönetimi daha önce wall street bankaları için kuralları hafifleten ve brokerlar için güvene dayalı kurallar da dahil olmak üzere obama dönemindeki çeşitli düzenlemeleri tersine çevirmeye çalışmıştı. Pandemi ve diğer faktörler nedeniyle karşılaştırma yapmak zor olsa da resmi veriler ABD ekonomisinin trump’ın görevdeki ilk üç yılında mevcut yönetime kıyasla enflasyondan arındırılmış olarak daha yavaş bir oranda büyüdüğünü gösteriyor.
Trump’ın eski hazine yetkililerden olan ve şu anda önce amerika politika ensitütüsü’nde baş ekonomist olarak görev yapan michael faaulender daha güçlü sermaye gereklilikleri lehine banka stres testlerinin kaldırılmasını açıkca savunmuştur. Ayrıca çevresel, sosyal ve yönetişim ESG yatırımlarını para yöneticilerinin güvene dayalı görevlerinden saptıkları için eleştirdi.
Trump’ın atandığı bir diğer eski isim olan robert bowes ise tüketici finansal koruma bürosu’nun lağvedilmesi çağrısında bulundu ve menkul kıymetler ve borsa komisyonun aşırıya kaçtığı gerekçesiyle eleştirdi.
Biden yönetimi düzenleyici yaklaşımını savunurken bri beyaz saray sözcüsü kongre cumuriyetçilerinin finansal sistem ve ekonomi üzerindeki riskleri artıran trump dönemi politikalarını sürdürmeye çalıştığını belirtti.
Önce amerika politika ensitütüsü ve heritage vakfı, yeni bir muhafazakar yönetim için politika önerileri geliştiren ve potansiyel kadroları belirleyen muhafazakar düşünce kuruluşları arasında yer alıyor. Heritage vakfı’nın 2025 projesi kapsamlı bir politika fikirleri kitabı ve önceden tartışmış personel veritabanı içerirken, america first policy institue her bir federal departman ve kurum için planlar hazırlıyor.