Tosla kart nedir, aköde’nin çıkardığı tosla güvenli mi.

Son günlerden bilboardlara ve dijital platformlarda dikkatinizi çekmiştir, TOSLA app adlı bir uygulama var. Tosla bir akbank girişim olan aköde tarafından geliştirilmiş elektronik para platfromu. Bu platform üzerinden üyeler birbirlerine para gönderebiliyor, oyun pinleri için ödemeler yapılabiliyor. Şu anda yok ama bir çok e-para platformunda olduğu gibi tosla app üzerinden de yakında fatura ve düzenli ödeme gerektiren abonelik hizmetleri için ödeme yapmak mümkün olacak.
Tosla markası altında aynı zamanda tosla kart adında bir ön ödemeli kart da var. Bu da geleneksel kredi kartı kabul eden üye iş yerlerinden ve online mağazalardan alışveriş yapma imkanı sunuyor.
Tosla kart sahibi olmak için uygulama üzerinden başvuruda bulunabilirsiniz. Bu şekilde isminize özel hazırlanmış bir ön ödemeli tosla kart adresinize gönderiliyor. Bunun yanısıra sabancı ortaklıkları oaln teknosa ve carrefoursa mağazalarından da tosla kart anonim isimsiz kartlar almak mümkün. Tosla’nın sosyal bri bacağıda var, yapılan işlemi arkadaşlarınızla paylaşabiliyorsunuz. Bu özellik bende iGaranti platformunun ön ödemeli karta devredilmiş hali izlenimini uyandırdı. Gençlerin sosyal platformlarda çok şeyi paylaştıklarını biliyorum ama parasal işlemler bu “paylaşılmak istenen” konular arasında mı emin olamadım. Oyun için pin aldığını paylaşırsan arkadaşın senden oyundan konular arasında mı emin olamadım. dediğim gibi söz konusu parasal işlemler olduğunda sosyal çevrenle bu işlemleri paylaşmanın anlamını hala çözebilmiş değilim.
Ön ödemeli kart olan tosla’nın rakipleri paycell, ininal ve diğer ön ödemeli kart ve e-para şirket çözümlerine göre dikkat çeken en büyük özelliklerini sıralamak gerekirse, Karta veya tosla hesabına akbank ATM’lerinden banka kartlarını kullanarak ve tanımladığın banka hesaplarından ücretsiz yükleme yapabiliyorsun.
Bir çok ön ödemeli kartta yer almayan para çekme özelliği tosla’da mevcut. İninal gibi tosla’da da para çekme limiti yıllık 300 TL.
Tüm banka kartları, tanımlı banka hesapları ve akbank ATM’leri üzerinden para yükleme ücretsiz. Kredi kartı ile yükleme kısmına ait ücretler net değil. Ama anlamadığım kadarıyla stratejik olarak naktin elektronik paraya çevrilmesini üzerine bir strateji benimsemişler.
İkinci tercih sebebi ise para transferi. Tosla üyeleri arasında para gönderimi toslamak ücretsiz. Rakiplerine göre yeni bir kart olduğu için şimdilik tosla platformu üzerinde para isteyecek, para gönderecek kişi bulmakta zorlanabilirsiniz.