Toronto’da konut satışları mart ayında düştü, fiyatlar yükseldi.

Büyük toronto bölgesinde konut satışları mart ayında üst üste ikinci ay düşüş yaşarken, konut fiyatlarında hafif bir artış görüldü. Bu eğilim yüksek borçlanma maliyetlerinin damgasını vurduğu bir dönemde konut piyasasındaki toparlanmayı yavaşlattı. Toronto bölgesel emlak kurulu TRREB çarşamba günü şubat ayındaki %11,5’lik düşüşün ardından mart ayında mevimsellikten arındırılmış satışların bir önceki aya göre %1,1 oranında düştüğünü bildirdi. Bu arada ortalama ev fiyatları %0,7 artarak aralık ayından bu yana en yüksek nokta olan 1,09 milyon dolar ulaştı. Yeni listelemelerde de %3’lük bir azalma görüldü. Son aylık düşüşlere rağmen, konut satışları daha önce aralık ve ocak aylarında güçlü bir büyüme göstermiş ve kanada merkez bankası’nın faiz indirimi beklentileri nedeniyle piyasada potansiyel bir canlanmaya işaret etmişti.
Bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla mart ayı satışları %4,5 oranında daha düşük gerçekleşmiş olup TRREB bu durumu kısmen kutsal cuma’nın 2023 yılının nisan ayına kıyasla bu yılın mart ayına denk gelmesine bağlamıştır. Bununla birlikte yılın ilk çeyreğinde satışlarda yıllık %11,2’lik bir artış yaşanırken listelemeler %18,3 ile daha önemli bir artış gösterdi. TRREB başkanı jennifer pearce piyasanın performansıyla ilgili olarak şunları söyledi:
“Geçtiğimiz çeyrekte piyasa koşullarında kademeli bir iyileşme gördük. Daha fazla alıcı daha yüksek faiz oranı ortamına uyum sağladı.”
Piyasa katılımcıları kanada merkez bankası’nın bir sonraki hamlesini beklerken bu duygu ihtiyatlı bir iyimserliği yansıtıyor. Yatırımcılar şu anda merkez bankasının önümüzdeki hafta gösterge faiz oranını 22 yılın zirvesi olan %5’te tutmasını bekliyor, ancak haziran veya temmuz ayından itibaren faiz indirimlerinin başlayacağını da tahmin ediyorlar. Pearce ayrıca ev sahiplerinin ilk baharda daha iyi piyasa koşulları bekliyor olabileceğini ve bunun da yılın başlarında yeni listemelerdeki önemli artışı açıklayabildiğini belirtti.
Haberin yayınladığı sıradaki döviz 1 dolar 1,35 kanada dolarına eşitti.