Toplam faiz maliyeti hesaplama.

Yıllık toplam faiz maliyeti hesaplamasında, banka birimlerince icra edilen akdi faiz oranı, dosya, tahsis, kullandırım, haberleşme, istihbarat vb. operasyonlar için alınan ücret veya komisyonlar ile faiz indirimi için talep edilen ek komisyonlar ve bunlara ilişkin yasal yükümlülükler yer alır.
Kredi kullancısının risk özelliklerine ve kredi konusu menkul ya da gayrimenkulün niteliklerine göre değişkenlik gösteren ekspertiz, ipotek ve sigorta hizmetleri için alınan ücretler, yıllık toplam faiz maliyeti hesaplamasında yer almaz.
Bu yeni bildiri özellikle TV reklamlarında eksik bilgi vermek suretiyle tüketiciler tarafından yanlış bir algılama yaratan bankaların pazarlama stratejilerini biraz değiştirmelerine yol açacak. Bu uygulamayı günümüzde özellikle borç transfer kredisi, nakit kredi gibi çözümler ile borçlarını kapatmayı düşünen tüketiciler için karşılarına çıkacak gerçek maliyetleri öğrenebilmeleri açısından önemli bir iyileştirme olarak kabul edebiliriz. Unutmamak gerekirki bu uygulama söz konusu maliyetleri ortadan kaldırmamaktadır. Bankalar yine kredi verirken müşterilerinden komisyon kesmek, hesap işletim ücreti almak veya başka maliyetler yansıtmak isteyecekler. Ancak 1 şubat itibariyle yaptıkları reklam, tanıtım ve kampanyalarda minicik puntolar ile olsa dahi uyguladıkları maliyetleri belirtmek zorunda kalacaklar o kadar. Dolayısıyla kredi başvurusunu yapacak tüketicinin yine gözünü açması gerekecek.
Yakın zamanda bireysel kredi, nakit kredi, nakit kart hesabı gibi tüketici finansmanı ürünlerinden birine başvurmayı düşünen tüketicilerin biraz daha sabredip 1 şubat’ı beklemeleri veya ürünleri incelerken bu maliyetler konusunda başvuru yaptıkları kanallardan daha detaylı bilgiler talep etmeleri faydalı olacaktır.