TOKİ’den restorasyona 140 bin lira kredi.

Unutulmaya yüz tutmuş, yıkılma ve yok olma tehlikesi içindeki tarihsel değerleri gelecek nesillere kazandırma amacıyla verilecek kredinin üst limiti bu yıl 140 bin liraya çıkarıldı.
TOKİ başkanı ergün turan yaptığı açıklamada, idare’nin tescilli taşınmaz kültür varlıklarının restorasyonuna katkı sağlamak amacıyla 2005’te restarosyon kredisi uygulaması başlattığını anımsattı. Şimdiye kadar 588 restorasyon projesi için 52 milyon 834 bin 860 lira tahsis edildiğine dikkati çeken turan, bunlardan 386 taşınmaz kültür varlığının restorasyonun tamamlanarak, toki tarafından geçici kabulünün gerçekleştidiliğini anlattı.
Turan, kadim bir coğrafyada büyük bir kültürel zenginliğin mriaçısı olunduğuna işaret ederek, “Kültürel ve sosyal hayatta olduğu gibi mimari zenginliğimizden, yıkılma ve yok olma tehlikesi içinde bulunan tarihsel değerlerimizin gelecek nesillere kazandırılması amacıyla restorasyon kredileri sağlıyoruz” dedi.
“Kredi üst limiti 140 bin lira yükseltildi.”
TOKİ, özel hukuka tabi gerçek ve tüzel kişilerin mülkiyetinde bulunan, korunması gerekli tescilli taşınmaz kültür varlıklarının bakımı, onarımı ve restorasyonu için gerekli şartların sağlanması şartı ile kredi sağlıyor.
TOKİ, 2005 ve 2006 yıllarında sağladığı 75 bin lira kredi üst limitini, 2010’da 80 bin, 2011’de 90 bin, 2012’de 105 bin 2013’te 115 bin, 2014’te ise 125 bin lira olarak belirledi. İdare, 2015 yılı için kredi üst limitini 140 bin liraya yükseltti.
Başvurular 1 nisan’da başlıyor
idare 2015 yılı restorasyon kredisi başvurularını 1-30 nisan’a kabul edecek. Her bir proje için keşif özetinin yüzde 70’ine kadar ve en fazla 140 bin lira olmak üzere kredi kullandırabilecek.

Restorasyon kredisi için yapılacak müracaatlarda, özel mülkiyette yapıların, kültür ve tabiat varlıkları kurullarınca alınmış “tescil” kararı, onaylı rölöve ve restorasyon projelerinin bulunması gerekiyor. Kent dokusunun iyileştirilmesine öncelik tanınacak
Kredilerde özellikle tarihi kent dokularını iyileştirmesine yönelik olan ve yerel yönetimlerin öncülüğündeki projelere öncelik verilecek. Bakım, onarım ve restorasyon işlemleri yapılacak taşınmaz kültür varlığının, mimari ve kültürel değeri, fiziki durumu, bulunduğu çevrenin özelliklerini ve kullanım amacı göz önünde bulundurulacak.
Taşınmaz kültür varlığının bakımı, onarımı ve restorasyonu için yapılacak işlemlerin, yapının kültür varlığı niteliğinin devamını sağlaması, gerekirse sağlıklaştırılması ve işlev kazandırılması amacına yönelik olması zorunluluğu bulunuyor.