Ticari özkaynaklar ve bilanço.

“Ticari müesselerimiz mutlaka para kazanacağız” Aydın, bilançoyu özkaynaklarla uyumlu hale getirmek ve yönetmek istediklerini, banka müşterileri için de bunu yaptıklarını, müşterilerinin kredi taleplerini değerlendirirken, onların yabancı kaynak, özkaynak gereksinimlerini ciddi anlamda analiz ettiklerini ve “Siz yabancı kaynak çok yüksek kullanıyorsunuz. özkaynağı artırmanız gerekir” diye öneride bulunduklarını bu durumun kendileri için de geçerli olduğunu, büyüklüğün, verimliliğin karlılığın bankanın özkaynağından farklı düşünülmemesi gerektiğini vurguladı. Özkaynağın önemli bileşenin ise kar olduğunun altını çizen aydın, “Biz ticari müesselerimiz ve mutlaka para kazanacağız. Kazanmamız gerekir. Bu karın öngörülebilir, sürdürülebilir olması lazım. Çok yüksek iniş ve çıkışların olduğu ortamda, patron stabil yerleri tecih eder. O zaman karın sürdürülebilir olması lazım. Sadece tek ürüne dayalı olarak istenilen karlar elde edilemeyebilir. O zaman aktifi de çeşitlendirmemiz gerekir” dedi.
“Herkes için bankacılık yapacağız”
Aydın, herkes için bankacılık yapacaklarını, en küçük çiftçiden, en büyük finansal kuruma, tarımdan sanayiye, küçük esnaftan kobi’ye ve oradan ticari ve kurumsal firmaya kadar her kişi yapacaklarını söyledi.
Bilhassa endüstriyel tarımda, topraktan rafa kadar olan bütün bölümde bulunacaklarını ve yine topraktan gömleğe, tekstile ulaşan bütün aşamalarda yer alacaklarını açıklayan aydın, “pamuğu kredilendirip bulunmamak olmaz. Gelecekte tarımın enerji kadar önemli olduğunu bilmek gerekiyor. Onun için mutlak endüstriyel tarım yapacağız. Gelecekte tarımın, enerji kadar önemli olduğunu hepimiz biliyoruz” diye konuştu. Aydın, endüstriyel tarım yaparken fiyat hareketlerinin belli bir kontrol altında olması, sektörün bunu kredilendirebilmesi için piyasa düzenlemesi hakkında bankanın üzerine herhangi bir görev düşerse bunu da mutlaka yerine getireceklerini bildirdi.
Yerel ve global dağıtım ağında organik büyüyeceklerini açıklayan aydın, “hem yerelde hem yurt dışında yine büyümeye yeni şubeler açmaya, yeni bankalar satın almaya veya kurmaya mutlaka devam edeceğiz.
Etkin bankacılık yapacağız. Bizim için “Şu sektör iyi, bu sektör kötü” değil. Bütün sektörlerde olabildiğince bulunabileceğiz. Sektörel dağılımı, koşullara uygun olarak mutlaka gözeteceğiz” dedi.