Termostatik vanalar ve doğalgaz faturaya etkileri.

Termostatik vanalar da benzer bir mantıkla çalışır. Vana bulunduğu oda sıcaklığı belli bir seviyeye geldiğinde radyatörde giden sıcak su akışını keser. Kombi de böylelikle arzu edilen sıcaklığa ulaşmış olan odaları ısıtmak için sıcak su sağlamayı keser ve doğalgaz tüketimini azaltır. Termostatik vanaya geçmeden önce, kullandığınız kombinin özelliklerini desteklediğinden emin olmanızda fayda var. Çok eski cihazlar bu nispeten yeni teknolojiyi desteklemeyebilir.
Radyatörlerin önünü üstünü kapatmamak
Yaşadığınız ortamı ısıtmak için alttan ısıtma değil de radyatör kullanıyorsanız, radyatörlerin ortamı daha süratli ve verimli ısıtması için engelleri kaldırmak gerekir. Yani radyatörlerin üzerinde saksı, aksesuar vs gibi şeyler koymayın. Radyatörlerin önünü mobilya veya uzun perdeler koyarak ısının ortamda yayılmasına engel olmaktan kaçının. İzolasyon ile dışarı kaçmasına engel olduğunuz sıcak havanın ortamda dağılmasına da kolaylık sağlamakta fayda var.
Kullanılmayan odaların radyatörlerinin kapanması
bazıları kullanılmayan odalarda bulunan radyatörlerin vanalarını kapatarak tasarruf yapmaya çalışırlar. Bu zaman faydalı bir yöntem olsa da her zaman işe yaramayabilir. Bunu yapıyorsanız, vanası kapatılan odanın izolasyonun iyi olması gerekir, zira evin içindeki sıcak hava daha soğuk olan bölümlere ilerlemeye meyillidir. Eğer vanasını kapattığınız odayı iyi izole edemiyorsanız, aynı metrekare evi daha az sayıda radyatörler ısıtma çalışıyorsunuz gibi bir durum ortaya çıkacaktır. Bu da doğalgaz tüketiminizi olumsuz yönde etkileyecektir.
Bonus doğalgaz faturanızı kredi kartı ile ödeyin
Bunda mantık basit aslında, otomatik ödemelerinizi kredi kartınıza tanımlamanız durumunda kartınızın hesap kesim tarihi ve faturanızın son ödeme tarihine bağlı olarak faturanızı 40 gün kadar bankaya fonlatma imkanına sahip olabilirsiniz. Eğer kartınıza tanımlı fatura ödemelerinde puan da kazanıyorsanız tadından yenmez. Eğer kartınıza tanımlı fatura ödemelerine puan da kazanıyorsanız tadından yenmez. Eğer kazanmıyorsanız ve iğdaş abonesiyseniz iğdaş web sitesi üzerinden kayıt olarak faturanızı 3D secure ile ödeyerek normal satış işlemi yaparak puan kazanma imkanına sahip olabilirsiniz.