Teknoloji hisseleri düşerken nikkei haftalık sert düşüşle karşı karşıya.

Japonya’nın nikkei hisse senedi ortalaması bugün %2’nin üzerinde bir düşüşle son üç haftanın en düşük seviyesine gerileyerek aralık 2022’den bu yana en sert haftalık düşüşüne işaret etti. Nikkei’deki düşüşe wall street’teki düşüş trendini takiben teknoloji hisselerindeki düşüş öncülük etti. Yatırımcılar, federal rezerv’in faiz indirimlerinin zaman çizelgesi üzerinde belirsizlik yaratan önemli bir aylık ABD istihdam raporunun bugün açıklanmasını beklerken temkinli davrandılar. Gün ortası itibariyle nikkei %2,42 ya da 961 puan düşerek 38,812,24 seviyesine geriledi ve haftalık kaybı %3,86 oldu. Endeks daha önce 22 mart’ta rekor seviyeye ulaşmıştı. ancak şimdi üst üste ikinci haftalık kaybına hazırlanıyor.
Namura securities düşüşün başlıca nedeni olarak teknik faktörlere işaret etti. Önemli bir gösterge olan 25 günlük hareketli ortalama bugün düşüşe geçti ve bu eğilimin devam etmesi halinde nikkei daha fazla düşüşle karşı karşıya kalabilir. Nomura bu ortalamanın önemini vurgulayarak önümüzdeki hafta dalgalı borsa hareketlerine yol açabileceğini öne sürdü.
Çip sektörü en kayda değer düşüşlerden bazılarını yaşadı ve tokyo electron yaklaşık % 5 düşerek nikkei’den 192 puan kaldırdı. Advantest %4,7’lilk bir düşüşle gerilemeye katkıda bulundu. Diğer önemli kayıplar ise %3,35 oranında gerileyen startup yatırımcısı softbank group ve %2,5 oranında gerileyen uniqlo zincirinin işletmecisi fast reailiting’de görüldü. Nikkei’nin 225 bileşeninden 214’ünde düşüş yaşanırken sadece 11’i kazanç elde etti.
Daha geniş kapsamlı topix endeksi de %1,81 oranında düşerken büyüme hisseleri alt endeksi %2,05 ve değer hisseleri %1,6 oranında geriledi.
Buna karşılık enerji hisseleri ham petrol fiyatlarının geçen yılın ekim ayından bu yana ilk kez 90 doların üzerinde kapanmasının ardından %0,73’lük bir artışla umut ışığı oldu. Petrol rafinerisi ınpex %1,3’lük artışla nikkei’deki en büyük yüzde kazancını elde etti.