TEB marifetli hesap başvurusu.

Türk ekonomi bankası TEB dün tasarruf yapmak isteyen bireysel müşterilere hitap eden yeni ürünü marifetli hesap’ı duyurdu. Ürün bir çok yönüyle ING Bank’ın 2011’in başında çıkardığı turuncu hesap’a benziyor. Hatta özelliklerine şöyle bir göz atıldığında benzemekten de öte, ürünün neredeyse birebir kopyası olduğu izlenimine kapılıyorsunuz. Yorumlarımıza geçmeden önce bu yeni ürünün özelliklerine bir göz atalım.
Marifetli hesap nedir ?
Marifetli hesap bir nevi mevduat hesabı işlevi gören, ancak müşterilerin istedikleri zaman para çekip yatırmasına izin veren bir tasarruf hesabı. Yani para çekip yatırsanız bile birikimizin vadesi bozulmuyor. Bu haliyle ING Bank’ın turuncu hesabı’yla birebir aynı amaca hizmet ettiğini söylenebilir. Hatta aynı ING’nin ürününde olduğu gibi, hesabın ilk açıldığı andan itibaren 30 gün boyunca geçerli olan bir “hoşgeldin faizi” uygulaması mevcut. Bu tutarın üzerindeki tutarlarda standart faiz oranı geçerli oluyor.
Yine aynı turuncu hesap’ta olduğu gibi TEB marifetli hesap’ta faiz günlük olarak işliyor. Marifetli hesap’tan hesap işletim ücreti; EFT havale ve virman işlemlerinden masraf alınmıyor. Hesap sıfır bakiyeli olarak açılabiliyor. Tüm paranızı çekseniz bile hesabınız kapanmıyor. Marifetli hesap üzerinden fatura ve düzenli ödeme işlem ve talimatları yapılamıyor. Hesap ortaklı olarak açılabiliyor ve 3. kişiler hesaba para yatırabiliyor.
Benzerliklerden bahsettik, ancak marifetli hesap’ın farklılaştığı özelliklerde var. Turucun hesap’taki gibi sadece TL değil, Euro ve dolar olarak da hesap açılabiliyor. Minimum 100 TL düzenli ödeme talimatı verilerek birikim yapılabiliyor. Ayrıca müşteriler bütün TEB ATM’lerinden TEB banka kartı ile marifetli hesap’ından para çekme ve para yatırma işlemlerini gerçekleştirebiliyor. Turuncu hesap’ta ise düzenli ödeme talimatı bulunmuyor ve ATM’den direk birikim hesabınıza erişerek para çekmenize izin verilmiyor. Sadık müşterilere faiz ödülü
Diğer bir farklılık da sadık müşterilere verilen ek faiz uygulaması. Marifetli hesap sürekli bakiye tutan müşterilerine sadakat ödülü faizi sunuyor. 180 gün boyunca ortalama tutan müşterilerin 180 günün herbiri için ek faiz oranı kazanıyor. kazanılan ek faiz oranı 3 güne bölünüp standart günlerin faiz oranlarıan eklenerek müşterilere sunuluyor.
Örneğin 180 gün boyunca ortalam 15.000 TL tutan bir müşteri toplam %18 sadakat ödülü faizi kazanır. Sadakat ödülü faizi 3’e bölünerek standart faizi oranına eklenir. günlerde uygulanacak faiz oranıdır.
Marifetli hesap açtırmalı mıyım ?
Marifetli hesap birikime teşvik etmesi açısından faydalı bir ürün. Üstelik istediğiniz zaman para yatırmanıza izin vermesi ve vadenizin bozulmaması, kenara ayırdığınız küçük miktarlardaki paranıza da birikiminize eklemenize izin veriyor. Ancak TEB’in birikim hesabı olarak lanse ettiği bu ürüne neden ATM’den para çekme özelliği koyduğunu anlayamadık. Müşteriye istediği zaman parası çekebilme imkanı vermek tasarrufla bağdaşmıyor. Turuncu hesap’ta ise sadece şubeden veya para transferi yaparak para çekebiliyorsunuz. Para çekimini bir adım zorlaştırmak, müşterilerin o an için para çekmekten vazgeçmesine veya ertelemesine yol açan psikolojik bir etki yaratacaktır. Dolayısıyla göreceli olsa da bu birikiminin stabil bir şekilde artmasına katkısı olacaktır.