Tayland merkez bankası faiz oranını %2,5’te tuttu.

Tayland merkez bankası BOT hükümet baskısına meydan okuyan bir hamleyle temel faiz oranı olan bir günlük repo faiz oranını %2,50’de sabit tutmaya karar verdi. Bu karar, hükümetin ekonomik toparlanmayı desteklemek için yaptığı indirim çağrılarına rağmen faiz oranının değiştirilmediği üst üste üçüncü toplantı oldu.
YİD’İn para politikası komitesi 5’e karşı 2 oyla on yılı aşkın bir süredir en yüksek olan faiz oranının sabit tutulması yönünde oy kullandı. Bu seviyeye merkez bankasının enflasyonu kontrol altına almak için ağustos 2022’den bu yana faiz oranını 200 baz puan artırmasının ardından ulaşıldı. Komite mevcut politika faiz oranının makro finansal istikrarı desteklediğini belirtti ve para politikasının ekonomideki yapısal zorluklar üzerindeki etkisinin sınırlı olduğunu kaydetti. Başkan yardımcısı pititi disyatat faiz oranının nötr olduğunu ve büyümeyi engellemediğini vurgularken ekonomik görünümün değişmesi halinde ayarlamaların dikkate alınacağını da belirtti. Merkez Bankası 2024 GSYH büyüme tahminini %2,5 3,0 aralığından hafif bir düşüşle %2,6’ya revize etti. Bu düzeltme tayland hükümetinin bu yıl için %4’lük daha iyimser büyüme öngörüsüyle tezat oluşturuyor.
Faiz oranı kararı, hükümetin önümüzdeki yıl büyümeyi %5’e çıkarması beklenen 13,8 milyar dolarlık bir yardım programı için finansman sağladığı bir döneme denk geldi. Başbakan srettha thavisin işletmeler ve yatırımcı duyarlılığı üzerindeki olumsuz etkileri gerekçe göstererek ve ekonomik durumu bir kriz olarak nitelendirerek merkez bankasını faiz oranlarını düşürmeye çağırdı. Açıklamanın ardından tayland bahtının değeri dolar karşısında 36,31 seviyesinde sabit kaldı. Ancak para birimi ocak ayından bu yana yaklaşık %6’lık bir düşüşle bu yıl iyi bir performans göstermedi.
Finansal piyasalar yılın ilerleyen dönemlerinde iki faiz indirimi bekliyor ve bir sonraki faiz gözden geçirmesinin 12 haziran’da yapılması planlanıyor. Bazı analistler enflasyon düşmeye devam ettikçe faiz indiriminin daha haklı hale geldiğine inanıyor.
BOT enerji sübvansiyonlarının da etkisiyle tüketici enflasoynun neredeyse bir yıldır hedef aralığı olan %1 ila %3’ün altında kaldığını gözlemledi. Merkez Bankası şubat ayında yaklaşık %1 olarak tahmin ettiği manşet enflasoynun bu yıl sadece %0,6’ya ulaşmasını bekliyor.
İleriye dönük olarak BOT 2024 yılına kadar turizm ve kamu harcamalarında iyileşme beklerken ihracat ancak yılın ikinci yarısında kademeli olarak toparlanacağını iyileşme beklerken ihracatın ancak yılın ikinci yarısında ayrıca şubat ayında %2,6 olarak öngörülen 2024 ihracat büyüme tahminini %2’ye düşürdü.