Tayland başbakanı ekonomi faiz indirimi.

Özel bir açıklama yapan tayland başbakanı srettha thavisin ülkenin merkez bankasının önümüzdeki hafta kilit faiz oranını en az 25 baz puan düşürmeyi düşünmesi gerektiğini belirtti.
Bu açıklama tayland hükümetinin şu anda bölgedeki benzerlerinin gerisinde kalan ülke ekonomisini canlandırmayı amaçlayan 500 milyar baht değerinde önemli bir yardım programı üzerinde aktif olarak çalıştığı bir dönemde geldi.
Aktif olarak çalıştığı bir dönemde geldi. Başbakan pazar günü yaptığı açıklamada ekonomik canlanma stratejisinin önemli bir unsuru olan dijital cüzdan girişiminin yılın son çeyreğinde başlatılacağını açıkladı. Özellikle bu programın bir kredi faturası ile finanse edilmeyeceği belirtiliyor.
Bunun yerine bu iddialı projenin finansman kaynaklarının çarşamba günü yapılacak bir toplantıda belirlemesi planlanıyor. Bu aynı zamanda merkez bankası’nın para politikası toplantısını yapacağı gün hükümetin daha destekleyici bir para politikası için bastırmasına rağmen merkez bankası şubat ayından bu yana de temel faiz oranı %2,50’de tutarak son on yılın en yüksek seviyesine ulaştı. Faiz oranını sabit tutma kararı, politika yapıcılar arasındaki görüş ayrılıklarının ortasında alındı. Ancak bazı ekonomistler çarşamba günkü toplantıda olası bir faiz indirimi bekliyor. Başbakan srettha ayrıca ülkenin ekonomik performansı hakkında da yorumda bulunarak tayland ekonomisinin 2024 yılında ilk çeyreğinde %1’den daha az bir genişleme yaşamış olabileceğini öne sürdü. Bu rakam bir önceki çeyrekte kaydedilen %1,7’lik büyümenin ardından geldi. Dijital cüzdan planına ek olarak hükümet, ekonomik toparlanma çabalarının bir parçası olarak turizm sektörünü geliştirmek istiyor. Çok sayıda büyük ölçekli etkinliğe ev sahipliği yapma ve turistleri sektörünü geliştirmek istiyor. Çok sayıda büyük ölçekli etkinliğe ev sahipliği yapma ve turistleri çekmek için vergi teşvikleri sunma planları devam etmekte olup, 2025’i tayland turizmi için rekor kıran bir yıl haline getirme iddialı bir hedeftir. Srettha geleceğe dönük olarak hükümetin daha temiz enerji kaynaklarına geçiş ve yatırım çekme stratejisinin bir parçası olarak elektrik üretimi için nükleer enerjiyi benimsemeyi düşündüğünü belirtti. Bu uzun vadeli plan ekonomik büyümeyi desteklerken tayland’ın enerji portföyünü çeşitlendirmeyi amaçlıyor.