Taşıt, ihtiyaç, konut kredisi.

TCMB FAİZ KARARI AÇIKLANDI

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından 2023 yılının ilk faiz kararı açıklandı.TCMB Ocak 2023 faiz kararı ile  politika faiz oranını yüzde 9 seviyesinde sabit tuttu. Merkez Bankası tarafından açıklanan karar sonrasında bankalardan faiz güncellemesi yapıldı. Özel  ve kamu bankalarının taşıt, konut ve ihtiyaç kredilerinde faiz oranları belli oldu. Bu kapsamda güncel faiz oranları da belli oldu.

BANKALARDA KONUT KREDİSİ FAİZİ

Kamu bankaları arasında yer alan Ziraat Bankası, Vakıfbank ve Halkbank ‘Yeni Konut Finansman Modeliyle Yeni Evim’ paketinde sıfır konuta özel yüzde 0.69 faiz oranı ile konut kredisi veriyor. İkinci el konutlar için herhangi bir kampanya açıklanmaz konut kredisi için en uygun oran yine kamu bankaları tarafından yüzde 1.20 olarak uygulanıyor. Özel bankalarda ise  konut kredisi faiz oranları 3,75’e kadar ulaşabiliyor.

BANKALARDA TAŞIT KREDİSİ FAİZİ

Araç sahibi olmak isteyen vatandaşlara en uygun araç kredisi veren bankalar yüzde 1,59 faiz oranı ile kamu bankaları olan Ziraat ve Vakıfbank olarak ilk sırada yer aldı. Ziraat Bankası ve Vakıfbank araç kredisi faiz oranı yüzde 1,59 seviyesinden başlarken 3.36 faiz oranıyla Odeabank’da en yüksek seviyede yer aldı.

BANKALARDA İHTİYAÇ KREDİSİ FAİZİ 

İhtiyaç kredisi çekmek isteyenlere ise en uygun kredi faiz oranını yüzde 0,99 oranı ile ON ve Denizbank tarafından açıklandı. En yüksek faiz oranı ise 3,19 olarak Yapı Kredi tarafından açıklandı.