Tasarruf edeyim derken para kaybettiren 5 alışveriş

İndirimler, kampanyalar, alışveriş festivalleri hepsi sanki bizim daha hesaplı alışveriş yapmanız için varlar ama aslında amaç çok daha basit, daha fazla satın almamız, pek çok kez bu gerçeği unutarak indirimin cazibesine kapılıyoruz ve ihtiyacımızın dışında veya ihtiyacımızdan çok daha fazlasını satın alıyoruz. Günün sonunda bir bakmışız, kredi kartı ekstremizin sadece asgari tutarını ödeyebiliryorsunuz. Oysa aylık bütçemizde neye ne harcayacağımız önceden yazarak ve biraz da farkındalıkla bunun önüne geçebiliriz. İşte size tasarruflu olduğunu düşündüren ancak çoğunluk cebinizi boşaltan 5 alışveriş türü.
İndirim almak için daha çok şey satın almak.
Özellikle büyük tekstil mağazalarında bu tür kampanyalara çok rastlıyoruz. Hemen bir örnekle açıklayalım diyelim bir pantolon ve kazağa ihtiyacınız var ve bunlar toplamda 130 TL tutuyor. kazanacağınızı söyledi. Siz de indirimden yararlanmak gidip 20 TL’ye bir tişört aldınız.
Yüzde 10 indirimle birlikte toplam 135 TL ödediniz.
Böylece 130 TL’ye kurtulabilecekken mağaza size indirim vaadiyle 5 TL fazla ödeterek aslında ihtiyacınız olmayan bir tişörtü de satın aldırmış oldu. Bunun bir diğer versiyonu da indirim yerine alışveriş çeki vermektir ve aslında bu indirimden daha kötüdür, zira mağaza bir sonraki yapacağınız alışverişi de garanti altına almış olur.
Kaliteli olsun diye pahalısını almak
Daha pahalı demek her zaman daha kaliteli demek değildir. Doğru olan fiyat performans oranı en iyi çok vermenize engel olabilir. Eskiden bu o kadar kolay değildi ancak artık internet sayesinde bilgiye ulaşım çok kolay. İnternetten alışveriş yapmıyor olsanız bile e-ticaret sitelerindeki veya forumlardaki kullanıcı yorumları satın almak istediğiniz ürünün farklı marka alternatifleri hakkında size fikir verecektir.
Tasarruf etmek için ucuzunu almak
Ucuz etin yahnisi yavan olur derler. Pahalı demek kaliteli demek değildir dedik ama en ucuzunu alın anlamına gelmiyor. Bir ürünün en ucuz fiyatlısını almak size uzun vadede pahalıya malolabilir.