Tasarruf düşmanı bu 6 harcamadan uzak durun.

Daha önce birçok defa, tasarrufun mevcut harcamalarınızda ihtiyaçlarınızı karşılayacak daha ucuz alternatiflere yönelerek ve gerçekte size faydası olmayan harcamalarınızdan vazgeçmek olduğunu anlatmaya çalıştık. 2013’te tasarruf en çok altı çizilen kişisel finans başlıklarından olacak. Biz de bugünkü yazımızda size tasarruf etmenize yardımcı olacak kaçınmanız gereken bazı harcamalara örnekler vermek istiyoruz.
Janjanlı spor salonu üyelikleri
Harcamalarınızda tasarruf etmek gibi bir hedefiniz varsa, öncelikle olarak kaçınmanız gereken kalemlerden birisi yıllık üyelik öneren janjanlı spor salonları olmalıdır. Eğer hayatınız boyunca düzenli olarak 6 aydan fazla spor yapmadıysanız, bu tür üyelikler teklif eden salonlara katılmanız paranızı sokağa atmakla eş değerdir. Haftada en az 2 defa spora gitmeyecekseniz, söz konusu spor salonu işyerinize veya evinize yürüyüş mesafesinde değilse veya sabah 05,30’da yataktan kalkamıyorsanız, böyle bir spor üyeliğinin size değil, ancak size satışı yapan kişiye ve spor salonuna faydası olacaktır. Spor salonu üyeliği istatisiklerine bakıldığında, bu salonlar tarafından teklif edilen ücretleri ödeyip, parasının karşılığını alabilen tüketiciler toplam üyelerin sadece %3’üne denk geliyor.
Anti bakteriyel özellikli ürünler
Hijyen medeni bir inşanın hayatında olmazsa olmazdır. Ancak anti bakteriyel özellikli ürünler, tüketicilerin aynı tip ürünler için daha fazla ödemesi için bulunmuş yöntemden fazlası değildir. Gerçek hayatta kişisel hijyeninize önem veren bir insansanız, temizlik sırasında geleneksel arap sabunu kullanmak yerine anti bakteriyel bir temizlik ürünü kullanmanın size ve sizle beraber yaşayanlara hiç bir faydası olmayacaktır. Eğer hayatınızı yüzde yüz steril bir ortamda yaşayarak sürdürmeniz gerekmiyorsa, bu tür ürünlere yatırdığınız ekstre bedelin size ölçülebilir bir dönüşü olmayacağını da bilmeniz gerekir. Üstelik düzenli olarak anti bakteriyel ürünler kullanılması durumunda sağlığınızın da tehlikeye girmesi mümkündür, zira her bakteri zararlı değildir. Hatta sağlıklı bir insanın yaşamında bakteriler ile temas da gereklidir.
Pahalı akıllı telefon sahipliği
Akıllı telefonların satışları gerek dünyada, gerekse ülkemizde her geçen gün artıyor.
Akıllı telefonlar çoğunlukla hem gereksiz pahalı, hem de tüketicilere ek maliyetler getiren ürünlerdir. Eğer günlük hayatınızda telefonu konuşmak ve mesaj göndermek için kullanıyorsanız, akıllı telefona ihtiyacınız yok demektir. Resim çekmek, internet ve email gibi özellikleri sık kullanıyorsanız, minimum gereksinimlerinizi karşılayan hesaplı alternatiflere yönelebiliriz. Akıllı telefonun yukarıda bahsettiğimiz özelliklerini kullanarak para kazanıyor veya geçiminizi sağlıyorsanız, en mantıklısı o zaman cihazı size para ödeyen kişi veya kurumun temin etmesi olacaktır.
Çocuk ve bebek ürünleri
Sağlık ve çocuklarla ilgili harcamalarda tasarruf odaklı bir yaklaşım çok büyük irade istiyor. Herşeyin en iyisine layık olduğunu düşündüğünüz çocuklarımız için birçok gereksiz harcama yapıyoruz. Çocuklara, özellikle de bebeklere yönelik ürün ve hizmetlerin aşırı yüksek fiyatlamasının sebebi de sektörün ebeynlerin bu zayıf yanlarını iyi çözmüş olmasından kaynaklanıyor.
Dünyanın en zeki ve başarılı insanları olmasını hayal ettiğimiz bu küçük insanların potansiyellerini en iyi şekilde değerlendirebilmeleri için bir sürü saçma sapan harcamalar yapıyoruz. Halbuki bilimsel çalışmalara göre çocuğun potansiyellere zirveyi yakalamak için en büyük katkıyı anne babasıyla beraber geçirdiği kesintisiz ve olabildiğince fazla zaman geçirmek sağlıyor. Ona en iyi oyuncakları, kıyafetleri, okulları sağlamak için çok çalışıyor ama size en çok ihtiyacı olduğu dönemlerde onunla vakit geçirmek yerine çalışmak zorunda kalıyorsanız, eve geldiğinizde yorgunluktan veya çocuğunuz yatmış olduğu için hayatında neler olup bittiğini onun ağzından öğrenemiyorsanız, yalnız paranızı değil hayatınızı da sokağa atıyorsunuz demektir. Unutmayın, her şeyin en iyisini sağlamaya çalışmak yerine ihtiyacı olanı sağlayarak en verimli şekilde kullanması öğretebilmek hayatta ona daha fazla yardımcı olacaktır.
Özel tasarımlı kıyafetler ve eşyalar
Çocuklardan bahsetmişken kadınlardan bahsetmemek olmaz. İstatistiklere göre ortalama bir kadın hiç kullanmadığı en az 22 parça kıyafet veya aksesuara sahip. Eğitim durumu ve ekonomik özgürlüğü arttıkça bu rakam çok daha artıyor. Mutfak eşyalarında da aynı durum söz konusu. Erkekler için örnek vermek gerekirse, topu topu 4 kere kullanılmış ancak zamanında hatırı sayılır bir meblağ ödemiş darbeli matkap setlerinden bahsetmek mümkün. Cinsiyet bağımsız olarak düşünürsek, bir kıyafet veya eşyanın üzerinizde veya hayatınızda çok güzel bir etki yaratacağına ikna olmanız, ona ihtiyacınız olduğu ve almanız gerektiği anlamına gelmez. Halihazırda aynı renkte veya amaca yönelik bir kıyafet veya ürüne sahipseniz ve hergün kullanmıyorsanız, ona ihtiyacınız yok demektir.
Bu bakış açısını satın alma karar süreçlerine dahil ederek ciddi tasarruf rakamlarına ulaşabilirsiniz.