Tarımsal kredilerin geri dönüş oranı yüzde 98.

Gıda tarım ve hayvancılık bakanlığı, sıfır faiz ve düşük faizli kredi uygulaması ile birlikte tarımsal kredilerin geri dönüşünde sevindiren rakamlar ortaya çıktığını bildirdi. Bakanlık, 2002 yılında geri dönüş oranı ziraat bankası’nda yüzde 38 tarım kredi kooperatiflerinde ise yüzde 71 seviyelerinde iken 2013 yılı sonu itibariyle bu rakamın ziraat bankası ve tarım kredi kooperatiflerinde yüzde 98’e çıktığını vurguladı.
Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamaya göre kredilerin geri dönüş oranının yüzde 98’lerde seyri hem üreticinin hem de tarımsal kredi veren Ziraat Bankası ile tarım kredi kooperatiflerinin yüzünü güldürdü.
Tarımsal maliyetlerin azaltılarak, üreticinin gelir seviyesini yükseltmesini hedefleyen düşük faizli kredi uygulaması kredi kullanımında da büyük artış sağladı.
“Tarımsal kredi bakiyesi 24 milyar TL
Tarımın finansmanında önemli rol üstlenen tarımsal kredilerde uygun koşullar ve düşük faiz uygulamasının yanında sürdürülebilir bir politika benimsenerek; üreticilerinin uygun koşullarda finansman ihtiyacı karşılandı ve üretimde sürdürülebilirlik sağlandı.
11 yıl önce tarımsal yatırım ve işletme kredilerinde faiz oranları ziraat bankasında yüzde 59 tarım kredi kooperatiflerinde yüzde 69 iken, bugün üreticilere verilen kredilerin faiz oranı sıfır ile yüzde 8.25 aralığında uygulanıyor.
2004 yılında başlatılan sübvansiyonlu yani faiz indirimi tarımsal kredi uygulamasının kapsamı her yıl genişletildi, birçok tarımsal konu sıfır faizli kredi kapsamına alındı. Bugün üreticiler, sulama, hayvancılık, su ürünleri, kanatlı sektörü, tohumculuk yem bitkileri üretimi gibi konularda faizsiz kredi kullanma imkanına sahip. Bu cazip uygulamalar tarıma yatırım yapmak isteyen girişimcileri harekete geçirdi. Tarım ve hayvancılık faaliyetlerinde kullanmak üzere 2013 yılı içinde ziraat bankasından 314 bin üretici 11,8 milyar TL, tarım kredi kooperatifleri’nden de 409 bin üretici 5.2 milyar TL olmak üzere toplam 729 bin üretici 17 milyar TL tarımsal kredi kullandı. Tarımsal kredi bakiyesi ise 2013 yılı sonu itibariyle toplamda 24 milyar TL oldu.
Hayvancılığa sağlanan sıfır faizli kredi devam ediyor.
2010 yılında başlayan hayvancılığa faizsiz kredi uygulaması kapsamında hayvancılık için dört yıl içinde toplam 7,5 milyar TL faizsiz kredi kullandırıldı.