Tamamlayıcı sağlık sigortası nedir.

Son zamanlarda radyo ve tv reklamlarında karşımıza çıkan tamamlayıcı sağlık sigortası diye üründen bahsediliyor. Benim gibi konuya ilgi duyan ve daha fazla detaylı bilgiye sahip olmak isteyen olur diye sigorta hizmetleri konusunda destek aldığım profesyonel bir sigorta acentesi olan kardeş sigorta aracılık hizmetlerinden bilgi istedim. Sosyal güvenlik kurumu SGK güvencesi devam eden bireyler SGK anlaşmalı özel hastanelerde Poliçe alınan sigorta şirketinin de anlaşması olmalı yatarak ve ayakta tedavi giderlerine fark ödemeden hizmet alabiliyorlar.
Tamamlayıcı sağlık sigortası poliçesi satın alırken dikkat edilmesi gerekenleri kısaca:
Anlaşmalı hastane listesinin yaygın hastane grubu veya gruplarını içermesi, Ömür boyu yenileme garanti hakkı kazandırıyor olması, prim ve teminat şartlarının rekabetçi olması, Geçmişten gelen rahatsızlıklara da teminat veriyor olması, poliçeyi düzenleyecek acente kurumun sigortalıya bu poliçe kapsamında verilecek teminat ve hizmetlerin net olarak aktarmasının ardında poliçe düzenlemesi ve poliçe süresince gerekli zamanlarda teknik destek ve yönlendirme yapabiliyor olması gerekiyor.
Tekrar altını çizmek gerekirse: Tamamlayıcı sağlık sigortası yaptırmanız durumunda SGK güvencesini istediğiniz özel hastanede kullanma imkanınız olmaz hastane nin SGK ile anlaşması olması gerekir. Aynı hastanenin sizin tamamlayıcı sağlık sigortası yaptırdığınız firma ile anlaşması varsa fark ödemiyorsunuz. Anlaşma yoksa fark ödemeden mauyene olamazsınız. Yani tamamlayıcı sağlık sigortası yaptırmadan önce tercih ettiğiniz hastane grubunun SGK ile anlaşmalı olup olmadığını öğrenmemizde fayda var.