Taksitlendirme yapan websiteleri.

Taksitlendirme yapan web siteleri nasıl çalışıyor.
Bu gibi sitelerin çalışma stili şöyle, “Kart borcunuz mu var gelin biz kapatalım” diyerek internet üzerinden telefon numaraları veriyor: Türkiye’nin en popüler sosyal ağları üzerinde kendilerine özel bir grup kuruyorlar. “Kredi kartı ödeme kolaylığı” adlı gruplar web siteleri ve benzer mecralarda, vatandaşların herhangi bir senet ve imza olmadan 10 dakika içinde borçtan kurtulabileceklerini vaat ediyorlar. Bu işlemler için herhangi bir sözleşme, evrak, kefil veya imza istemediklerini belirten firmalar kredi kartlarının icra takibine girmemiş olması şartını öne sürüyor.
Burada yapılan, firma tarafından borcun nakit ödenerek kapatılmasının ardından, müşterinin kartından veya müşterinin açık olan farklı kadar bir tutarı 12 ay taksitli işlem olarak geçirmek. İşlemi yapan üye işyerleri genelde büyük tutarda işlem geçme potansiyeli olan cep telefonu bayileri, beyaz eşya bayileri ve kuyumcular. Kontör, beyaz eşya ve ziynet eşyası satar gibi gösterip fatura kesenlere bile rastlanıyor. Ürünü teslim etmeyip, spotta tekrar satıp para kazanıyorlar.
Gelelim burada yapılan işlemin sakıncalarına. Öncelikle burada yapılan işlem el altından yapılıyor, zira bu firmalar bu hizmet için bir izin almış değiller. Yüksek faiz kısmı tartışılır, zira yasal alternatiflerine göre daha düşük faiz verebiliyorlar. Ancak kredi kartı borcu ile boğuşan bir kişi, bu işlemi kötü niyetli birisi üzerinden yaparsa mağduriyet yaşama olasılığı gerçekten yüksek.
Fonlama maliyeti açısından bakıldığında da ortada paradan para kazanarak elde edilen yüklüce bir kazanç var. Yani bir kaç saatlik nakit kullanımı + bankanın POS’unu kullanmadan kaynaklanan maliyetlerin üzerine oldukça fazla bir kar marjı kullanılıyor. Bir başka açıdan bakarsanız fatura kesen taksitlendirme sitelerinin ekonomiye kendilerine göre bir katkıları var. Sonuçta kredi kartı taksitli işlemi elektronik bir iz bırakacağından fatura kesmesi bir gereklilik oluyor ve ticari faaliyette bulunuyorlar. Fatura kesenler de vergilerini ödüyorlar. Gerçi Devlet’in bu sistemin tercih edilmesinden dolayı bir kaybı var, zira bu işlem resmi bir kredi olmadığı için KKDFve BSMV kaybı söz konusu. Ancak “üzerindeki vergi yükü nedeniyle dünyanın en pahalı benzinini, cep telefonu görüşmesini ve interneti kullanıyoruz, bireysel emeklilik sisteminde 2001’den beri erken ayrılanlardan hukuka aykırı bir şekilde tüm birikim üzerinden %15 stopaj kesiliyor, varsın BSMV ve KKDF kaybı olsun.” diyorsanız, bu gibi firmaların sakıncalarını anlatmanız için bize fazla bir alan bırakmamış oluyorsunuz.