SWIFT GPI Pre-validation’e entegre ilk banka Garanti BBVA.

Daha önce burada da belirttiğimiz gibi SWIFT bankaların uluslararası para göndermek ve almak için kullandıkları bir mesajlaşma protokolüdür.1970’lerden beri kullanılan bir platform olup zaman içerisinde çok değişikliğe uğramamış teknolojisi, blockchain gibi mevcut alternatiflerine göre eski ama bankalar tarafından uluslararası fon transferleri söz konusu olduğunda hala en çok tercih edilen platformlardan biridir.
SWIFT GPI nedir.
Dünya çapında onbinlerce banka tarafından 40 seneyi aşkın süredir kullanılan bu mesajlaşma platformunun alt yapısını günümüz internet dünyasına göre güncellemezseniz, bankanızın fonlarını internet korsanlarına kaptırma olasılığı hiç de düşük değil. Bundan 4 ila 5 yıl önce carbarak isimli bir hacker grubuyla bağlantılı olduğu tahmin edilen bazı hackerlar, aralarında rusya amerika çin almanya ukrayna banglades ve türkiye’den akbank’ın da bulunduğu bankalara saldırıda bulunup milyonlarca dolarlık fon çalmışlardı. Bu swıft hackerları ile 2014 yılında hayatımıza giren kripto paralar ve blockchain teknolojilerinin de SWIFT’in varlığını tehdit edecek bir popülerliğe ulaşmasının ardından SWIFT tarafından 2017 yılında global ölçekli global payment innovation GPI insiyatifini başlatılmıştı. SWIFT GPI muhabir bankalar arasında uluslararası para transferi süreçlerini daha güvenli ve şeffaf bir hale getirmeyi ve transfer edilen fonların gönderilen hesaba ulaşması için geçen süreyi kısaltmayı amaçlıyor. Garanti BBVA bu insiyatife türkiye’den katılan ilk banka olmuş ve çok kısa süre içinde müşterilerine yurtiçi ve yurt dışındaki bankalara swıft aracılığıyla yaptıkları transfer işlemlerini Garanti BBVA internet şubesi’nden takip edebilme imkanını giden SWIFT takip sistemi sunmuştu.
SWIFT GPI ön doğrulama pre validation işlemi nedir.
Garanti BBVA’nın dünyada ilk entegrasyonu tamamlayan banka olduğu SWIFT GPI ön doğrulama hizmeti, transferi yapan bankaların, trasnfer işleminin hemen öncesinde nihai alıcıya ait hesap bilgilerini swıft üzerinden doğrulamalarına imkan sağlıyor. Böylece olası hatalı işlemlerin önüne geçilecek zaman ve operasyonel verimliliğin arttırılması hedefleniyor.
Garanti BBVA’nın dünyada ilk entegrasyonu tamamlayan banka olduğu SWIFT GPI ön doğrulama hizmeti, transferi yapan bankaların trasnfer işleminin hemen öncesinde nihai alıcıya ait hesap bilgilerini SWIFT üzerinden doğrulamalarına imkan sağlıyor. Böylece olası hatalı işlemlerin önüne geçilerek zaman ve operasyonel verimliliğin artırılması hedefleniyor.
Garanti BBVA, Giden Swift Takip Servisi’ne ek olarak önümüzdeki aylarda gelen Swift Takip Servisi’ni de devreye alarak, müşterilerine yurt dışından veya yurt içinden hesaplarına gelecek yabancı para cinsi trasnferlerini gönderici bankadan çıktığı andan itibaren izleme imkanı sunacak.