Suudi arabistan ve ekonomi.

Çavuşoğlu kaşıkçı olayıyla ilgili şunları kaydetti.
Suudi arabistan’ın cemal kaşıkçı konusunda ilk başlarda yaptığı açıklamaların oyun ve ucuz taktik olduğunu gördük. Politikalarımız sayesinde suudi arabistan cinayeti itiraf etti. Fakat ceset nerede. Bu kişi öldürüldü ama henüz bunun cesedi yok. Ne yaptılar. En son suudi arabistan başsavcısı yerel iş birlikçiden bahsetti. Peki yerel iş birlikçi mi. Burada ilginç bir şey var.
Yerel iş birlikçinin robot resmini göndereceklerini söyledi. Neden robot resim. Eğer bir yerel iş birlikçi varsa, ismi nedir. Kimdir ve kimlerdir. Kim öldürdü, nasıl öldürdü. Bunları biliyoruz. Bu konuda herkese insan hakları dersi vermeye çalışan ülkeler ise olayın üstünü kapatmaya çalışıyor.
Parayı gören batılı ülkeler, susmaya başladılar. Çünkü ha bire anlaşmalar imzalıyorlar, silah satıyorlar. Maalesef iki yüzlü dünya.”
“Venezuella şartsız diyaloğa hazırdı”
Venezuella’daki gelişmelere değinen çavuşoğlu, bu ülkenin petrol, gaz, altın ve bazı yeraltı kaynakları açısında dünyanın en zengin devletleri arasında yer aldığını ancak karışıklık nedeniyle ekonomisinde büyük sıkıntılar yaşandığını söyledi.
Venezuella’da seçimlerin yapıldığını, halkın iradesini ortaya koyduğunu dile getiren çavuşoğlu, “uluslararası toplumun yapması gereken şudur: bir ülkede bir sorun, bir kıvılcım var. Her an yangına çevirebilir. Esasen diyalog yolu ile ve daha fazla temas yoluyla ne yapabileceğini, oturup konuşup ve sorunun çözümüne katkı sunulmasını sağlamaktır. Böyle mi oldu. Hayır. Tam tersi, dışarıdan bu körükledi. Venezuella halkı cezalandırıldı. Milyonlarca insan venezuella’yı terk etmek zorunda kaldı. Bu ülke ile ABD arasında diyalogu başlatabilir miyiz. diye çaba sarf ettik. Venezuela yönetimi, komşu ülkelerle tüm latin amerika’daki ülkelerle kolombiya ve şili dahil hepsiyle ABD ile diyaloğa ön şartsız hazır olduğunu söyledi. Biz de bunu, o ülkelerin dışişleri bakanlarına söyledik. Ama şu anda venezuela’ya karşı bu adımları atan ülkelerin hiçbiri diyalog kurmasını istemedi. Ne istiyorsunuz peki. Seversiniz sevmezsiniz, iktidara kim geldi kim gelmedi. O başka bir şey. Hani demokrasiye inanıyordunuz. diye konuştu.
“Ülkemize ve şehirlerimize hep birlikte sahip çıkalım.”
Küresel sistemin sorgulanır hale geldiğinde dikkati çeken çavuşoğlu, sözlerini şöyle tamamladı.
“Bugünkü küresel sistem karşı karşıya kaldığımız çatışmaları önleyebilecek mi. Beklentileri karşılayabilecek mi. Bu soruları kendimize sorduğumuz zaman, yüzde 99’umuzun hayır cevabı verdiği bir gerçek. Bir sistemde arıza varsa o sistemi tamamen yok etmek mi yoksa yeniden kurmak mı lazım. Öncelikle zihinsel reforma ihtiyacımız var. Benmerkezci korumacı uzlaşı yerine çatışmayı tercih eden ve ön görülmeyen yönetimler ve siyaset anlayışıyla bunları ne kadar başarabiliriz. Bunlar sizleri karamsarlığa sokmasın. Tarih boyunca insanlık ve bölgemiz çok sorunlar, savaşlar, çatışmalar yaşadı. Ama bunun üstesinden bazen savaşarak geldik. Bazen acılar çekerek ders aldık. Tüm zorluklara rağmen kendi bölgesinde güçlü, ayakta kalabilen güçlü bir türkiye’yiz. Gerek suriye ve gerek diğer alanlarda izlediğimiz objektif, dengeli ve ilkeli politikalar sayesinde de herkesin görüşünü sorduğu bir ülke olarak istikrarımız, huzurumuz, sadece kendimiz için değil bölgemiz için çok önemli. O yüzden hangi görüşten, hangi inançtan olursak olalım bu ülke, bu şehir hepimizin. Ülkemize ve şehirlerimize hep birlikte sahip çıkalım.”
Dışişleri bakanı mevlüt çavuşoğlu’nun konuşmasının ardından toplantı basına kapalı devam etti.
Toplantıya, beyoğlu belediye başkanı ahmet misbah demircan AK parti beyoğlu belediye başkan adayı haydar ali yıldız AK parti ilçe başkanı harun muş, MHP ilçe başkanı bayram gölcük, sanatçılar, iş adamları ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri katıldı.