S&P gelecekteki birleşik krallık hükümeti için kredi notu riski uyarısında bulundu.

Birleşik krallık’ın gelecekteki yönetimi kamu maliyesi üzerindeki baskı nedeniyle ülkenin kredi notuna yönelik potansiyel tehlike konusunda S&P Global ratings tarafından uyarıldı. S&P’nin birleşik krallık’tan sorumlu başlıca ülke analisti Maxim rybivoy bu yılın sonlarına doğru yapılması beklenen seçimlerin ardından gelecek hükümetin karşılacağı mali zorluklara ilişkin endişelerini dile getirdi. Rybinkov hizmet harcamalarının arttırılması talebi ile kamu maliyesinin onarılması gerekliliği arasındaki hassas dengenin yeni yönetim için kolay olmayan bir görev olduğunu belirtti.
S&P daha önce 2016 yılında brexit sonrası ingiltere’nin kredi notunu AAA’dan AA’ya düşürmüş ve eski başbakan liz turss’ın 2022 yılında yönetim için kolay olmayan bir görev olduğunu belirtti. vergi indirimi politikalarının ardından olası bir not indiriminin daha sinyalini vermişti. Truss’un politikalarının çoğunun halefi başbakan rishi sunak tarafından tersine çevrilmesinin ardından 2023 yılında notun görünümü yine de durağan’a döndü. Zorluklara rağmen ingiltere’nin ekonomik tahminlerinin daha parlak bir yönü var. S&P 2026 yılına kadar ingiltere’nin ekonomik büyümesinin yıllık %1,7 civarında hızlanarak euro bölgesi ve almanya’yı geride bırakabileceğini öngörüyor.
Bu büyümenin diğer avrupa ülkelerinde beklenen demografik düşüşlerin aksine artan nüfus tarafından desteklenmesi bekleniyor. Yine de kişi başına büyüme görünümü daha az iyimser olmaya devam ediyor. İşçi partisi’nin mevcut hükümetin ikincil bütçe kuralını daha fazla kamu yatırımına izin verecek şekilde değiştirme niyetiyle ilgili olarak rybinkov ekonomik büyümeyi arttıran harcamaların önemini kabul etti. Bununla birlikte mali pozisyonun kısıtlı kalmaya devam etmesi nedeniyle yatırımlardan kaynaklanan önemli mali açıkların göz ardı edilmeyeceği konusunda uyardı.
S&P birleşik krallık’ın net kamu borcunun bu yıl GSYH’nin yaklaşık %96,5’i ile zirve yapacağını ve daha sonra yavaş bir şekilde azaldığını öngörmektedir. Resmi tahminler 2028/9 mali yılından itibaren bir azalmaya işaret etmektedir. Bütçe açığının da 2026’da GSYH’nin %3’ünün üzerinde kalması bekleniyor ki bu oran, hükümetin harcama artışlarını sınırlama kabiliyetine ilişkin şüphecilik ve devam eden maliyetli yakıt vergisi dondurma olasılığı nedeniyle resmi tahminlerden daha yüksek.
Rybikov beş ve on beş yıl öncesine kıyasla gelecekteki herhangi bir hükümet için mali hareket alanının azaldığını vurgulayarak, politika tercihleri ne olursa olsun yeni gelen herhangi bir yönetimin bu kısıtlamaları aşmak zorunda kalacağını öne sürdü.