Soma’daki KOBİ’lere kredi müjdesi.

Bilim, sanayi ve teknoloji bakanı fikri ışık, manisa’nın soma ve kırkağaç ilçeleri ile şanlıurfa’nın akçakale ve ceylanpınar ilçelerindeki KOBİ’ler için hazırlanan program kapsamında 50 bin liraya kadar ve sıfır faizli kredinin bayram öncesinde kullanılabileceğini bildirdi. Bakanlık, maden faciasının ardından ekonomik sıkıntılar yaşayan manisa’nın soma ve kırkağaç ilçeleri ile suriye’deki iç savaş nedeniyle destek bekleyen şanlıurfa’nın akçakale ve ceylanpınar ilçelerindekii KOBİ’ler için büyük bir destek programı başlatmıştı. Bakan ışık da söz konusu yerlerde faaliyet gösteren, KOSGEB veri tabanında yer alan ve KOBİ beyannamesi onaylı esnaf, sanatkar ve KOBİ’lere üst limiti 50 bin lira olan sıfır faizli kredi imkanı sunulacağını bildirmişti.
4 ilçedeki KOBİ’lerin kullanacağı krediyi ramazan bayramı öncesine yetiştirildi.
Işık, programın bir an önce hayata geçirilmesi için büroktratlarına talimat vermiş ve KOBİ’lerin kredilerini hızlı ve sorun yaşamadan kullanabilmeleri için ek önlemler almalarını da istemişti. Bunun üzerine çalışmalarını hızlandıran yetkililer, söz konusu 4 ilçedeki KOBİ’lerin kullanacağı krediyi ramazan bayramı öncesine yetiştirdi. Konuya ilişikin açıklamalarda bulunan bakan fikri ışık, herkesin bildiği nedenlerle zor günler yaşayan kredi 1 yıl geri ödemesiz ve 36 ay vade imkanı ile sunuldu. Bakanlık olarak buralardaki KOBİ’lerin finansman sıkıntısına çare olacak bir programı hayata geçirdiklerini anlatan ışık, şunları kaydetti:
“Manisa’nın soma ve kırkağaç ilçeleri ile şanlıurfa’nın akçakale ve ceylanpınar ilçeleri için hazırladığımız program kapsamında KOBİ’lerimiz bu krediyi 1 yıl geri ödemesiz ve 36 ay vade imkanı ile sunuyoruz. Programdan yararlanmak isteyen işletmeler, belirlenen 12 banka ile pazartesi gününden itibaren irtibata geçebilecek. Öte yandan, bankalardan kredi almakta teminat sıkıntısı yaşayan esnaf sanatkarlar ve KOBİ’ler için kredi garanti fonu aş de KGF programa dahil edildi. Teminat sıkıntısı yaşayan işletmeler, KGF’nin sunduğu kefalet hizmetlerinden yararlanabilecekler.”
Kredi için protokol imzalanan bankalar
KOSGEB, söz konusu kredi için Akbank, Anadolubank, Denizbank, Garanti Bankası, İş Bankası, Şekerbank, Halkbank, Türk Ekonomi Bankası, Türkiye Finans Katılım Bankası, Vakıfbank, Yapı Kredi Bankası ve Ziraat Bankası ile protokol imzaladı.
Başvurular 21 temmuz 2014 tarihinde saat 09:00’dan itibaren alınmaya başlanacak.