Soma faciasının hatırlattığı finansal ihtiyaç.

İki hafta önce yaşadığımız soma faciası ile acı bir şekilde öğrendik ki: iş güvenliği açısından gelişmiş ülkelerle kıyaslandığında 1800’lerin ikinci yarısı ile 1900’lu yılların arasında bir yerdeyiz. Yani iş ve işçi güvenliği konusunda dibi bulduk, kazmaya başladık gibi bir durum söz konusu.
Üstelik bu durum sadece maden ocaklarıyla sınırlı değil. Ülke sınırlarında bulunduğunuz coğrafya ne olursa olsun, ne iş yaparsanız yapın, gelişmiş ülkelere kıyasla sabah çıktığınız evinize akşam dönebilme olasılığınız sandığınızdan daha da düşük. Trafik kazası, gaz kapsülü, kurşun veya saplantılı eski bir eş nedeniyle evinize sağ salim dönmeniz mümkün olmayabilir. Bir de kredi kartları ve krediler gibi tüketici finansman ürünlerini ve sağladığı kaldıraçları kullanıyorsanız, riskin gerçekleşmesi durumunda geride kalan sizin için değerli insanların yaşayacakları travmaya, bir de finansal bir boyut kazandırıyorsunuz demektir.
İşte hayat sigortaları, bu olası kazalar sonucunda istenmeyen olaylar ve fıtrat çerçevesinde sigortalının vefat etmesi veya sakat kalması durumunda devreye girer. Belirlenen prime göre bir tazminat ödemesi yapılır.
Hayat sigortaları, adından da anlaşılacağı gibi öncelikle ana teminat olan vefat teminatını içermektedir. Vefat teminatnı, sigortalının başına istenmeyen bir olay gelmesi sonucu vefat etmesi durumunda, sigortalının önceden belirtmiş olduğu lehtar ya da kanuni varislerine sigorta poliçesinde belirtilen teminatları ödeyerek yaşanan kaybın en azından mali boyutunu telafi etmeyi amaçlar.
Hayat sigortası yaptırmak için 5 sebep
1 Beklenmedik şekilde yaşanabilecek bir sakatlık durumunda, sigortalı kişinin finansal açıdan sıkıntı duymadan yaşamını devam ettirmesini sağlar. Söz konusu kayıplar bir uzuv veya bir fonsiyonalite olabilir. Hayat sigortası böyle bir kayıp durumunda yaşanacak mali gücü telafi etmeyi hedefler.
2 Vefat durumunda ödenen tazminat, geride bıraktığınız ve bakmakla yükümlü olduğunuz sevdiklerinize bırakabileceğiniz parasal bir varlık niteliği taşır. Örneğin eğitimini devam ettirmekte olan çocuklarınızın eğitimlerinin yarım kalmamasını sağlar.