Sms ve telefon başvuruları çağrı merkezleri.

Bu formda tüketici tarafından verilen bilgilerin en önemlisi şüphesizki TC kimlik numarası.
TC kimlik numarası, onbir haneden oluşan, Nüfus ve vatandaşlık işleri genel müdürlüğü tarafından her bir T.C vatandaşına tahsis edilmiş tek bir sayıdır. 11 haneden oluşan bu rakamın yanlış veya hatalı girilmesi durumda çoğunlukla bir ileri aşamaya geçmek mümkün olmuyor. TC kimlik numarasının doğruluğu bankalar tarafından bir check digit algoritması kullanılarak teyit yapıldıktan sonra başvuru alınıyor.

SMS ile Başvuru
Artık hemen herkesin bir tane cep telefonu var. Onsuz evden çıkamıyoruz, çıksak bile geri dönüp alıyoruz. SMS ile türkiye’de cep telefonu ile konuşmaktan daha popüler. Dolayısıyla herkesin yanında taşıdığı bir iletişim aracı vasıtası ile kredi başvurusuna imkan verecek altyapıyı hazırlamak oldukça pratik bir çözüm oluyor. Başvuru alacak kurum, tüm GSM operatörlerinden aynı numarayı satın alır ve gerekli altyapıyı kurar. Müşteri bağlı bulunduğu GSM operatörü üzerinden 4 haneli bir numaraya içinde çoğunlukla TC kimlik numarasının bulunduğu bir sms mesajı ile başvuruda bulunur. Mesaj formatı kuruma göre değişiklik gösterse de sistem aşağı yukarı bu şekilde çalışıyor.

Telefon ile çağrı merkezi üzerinden başvuru
Müşteriler sabit telefondan veya cep telefonları üzerinden başvuru yapmak istedikleri bankanın telefon bankacılığını arıyorlar. IVR interaktif sesli yanıt üzerinden TC kimlik numaralarını ve başvuru sırasında talep edilen diğer kişisel bilgilerini tuşlayarak veya konuşarak başvurularını çağrı merkezine bırakıyorlar.

Wap ile başvuru
Wap üzerinden ön onaylı kredi başvurusu şu anda bir tek garanti bankası tarafından sunuluyor. Garanti bankası, Türk bankaları içerisinde alternatif dağıtım kanalları bankacılığı konusunda en yaratıcı projelere imza atan banka, öyleki internet şubesini almış cep telefonuna sığdırmış. İş bankası’nın da wap şube hizmetleri bulunuyor ancak orda cep telefonunuza bir uygulama yüklemeniz gerekiyor.
konumuza dönersek garanti bankası 5 dk’da wap üzerinden kredi başvurusunda internetten başvuru sırasında istenilen bilgilerin aynısı isteniyor.
işlem wap ve GPRS uyumlu cep telefonları ile yapılabiliyor.