SMS ile hızlı kredi, anında kredi.

Bankaların içinde bulunduğu rekabet ile 5 dakikada kredi, anında kredi, kredi kolay, cep kredi, hızlı kredi, dokunmatik kredi gibi bir çok isim ve marka altında ne kadar süratli kredi başvurusunda bulunabileceğinize dair reklamlarla karşılaşmışsınızdır. Piyasada bulunan benzer özelliklerine sahip kredi ürünlerinin çoğunun, isimleri ve marka konumlandırmaları nedeniyle zaman zaman tüketiciler tarafından yanlış algılandığını farkettik. Bazı kurumların pazarladıkları ürünlerin tüketiciler tarafından olduğundan farklı algılanması için ekstra çaba sarfettiğini de farkedince, bu konuda tüketicilerin karşılaşabileceği bazı yanlış anlaşılmaların önüne geçebilmek için biraz daha detaylı bir bilgi vermek istedik.
Gerçek adı ” ön onaylı kredi ”
5 DK’da kredi, Anında kredi, Kredi Kolay, Cep Kredi, Hızlı Kredi, Dokunmatik Kredi markalarıyla özleştirilen bu tür krediler bankacılık sektöründe ön onaylı kredi başvuruları olarak tanımlanmaktadır. Ön onaylı kredilere başvurular internet, ATM, SMS, Call center ve IVR interaktif sesli yanıt üzerinden toplanıyor. Alınan başvurular daha sonra gerekli evrakların teslimiyle genellikle şubeler tarafından onaylanıyor.
Başvuru yöntemleri
İnternette ön başvuru formu ile bilgi müşteri bilgilerinin alınması Ön onaylı kredi başvurusu için tercih edilen en popüler kanal hiç şüphesiz ki internet. Kurumlar çoğunlukla bankalar anlaşmalı oldukları web siteleri üzerinden ürünleri ile ilgili tanıtıcı bilgi veya görseller yayınlıyorlar. Bu görsel, banner veya link üzerine tıklayan tüketiciler ilgili kurumun bu ürün için tasarladığı ön başvuru formun bulunduğu banka sayfasına yönlendiriliyor.
Ön başvuru sayfasında tüketicinin TC kimlik numarası, cep telefonu bilgisi, e-mail adresi gibi kişisel bilgilerini doldurması istenir. Başvuru yapılan bankanın süreçlerine bağlı olarak ihtiyaç duyulan kredi tutarı ve vadesi hakkında bilgi de başvurunun farklı aşamalarında istenir. Müşteriden doldurduğu bilgilerin doğruluğunun kontrol etmesinin istendiği onay ekranın ardından kredi değerlendirme süreci başlar.