Şirket grup planları ve avantajları.

Şirket grup planları her zaman avantajlıdır
Her zaman değil. karar vermeden önce grup planının nasıl bir kapsamı olduğunu incelemek gerekir.
Bunu yaparken öncelikle grup planı kapsamında ne kadarlık bir yönetim gideri kesintisi yapıldığını öğrenmeniz gerekir. Grup planlarında yönetim gideri açısından %0 ila %4 arasında bir yönetim gideri kesintisi alabilmek mümkün olduğu için, katılmaya değer bir grup planında yönetim gideri kesintisi %4’ü altında olmalıdır diyebiliriz.
Çok sık karşımıza çıkmasa da bazı şirketler çalışanların motivasyonu ve sadakatini artırmaya yönelik katkı payı desteğinde bulunuyorlar. Eğer şirketiniz sizin için böyle bir imkan sağlıyorsa mutlaka bu fırsattan yararalnmanızı tavsiye ederiz.
BES’te kampanya varmış, giriş aidatı almıyorlar
Giriş aidatı veya yönetim gideri gibi kesintiler bireysel emeklilik şirketlerine yasal düzenlemelerle tanımlanmış gelir kalemleridir. Bu gelirlerden kolay kolay feragat etmezler. Ancak BES katılımını teşvik etmek için BES giriş aidatını başlangıçta tahsil etmeyip erteliyorlar. Sistemden erken çıkılması veya başka şirkete transferi durumunda giriş aidatı, çıkış aidatı gibi birikimlerden kesilebiliyor. O yüzden BES şirketiyle yaptığınız sözleşmede giriş aidatı olmadığına dair bir ibare yoksa, bu bilgiye itibar etmemenizi tavsiye ederiz. Çalışma hayatına yeni başlayanlar hemen BES’e katılmalı Bu sorunun yanıtı bireysel emeklilik satış temsilcilerine sorarsanız evet, bize sorarsanız hayır olacaktır. Bize göre bir insanın hayatında en fazla birikim yapabileceği dönem çalışma hayatına başladığı ilk iki sene boyuncadır. İşe yeni başlandığı için aile desteği bu dönemde tamamıyla kesilmez. Bunun yanı sıra aile bütçesine katkıda bulunması da normal şartlar altında beklenmeyeceğinden, gelirin önemli bir kısmı birikime ayrılabilir. Biz bu dönemde yapılabilecek birikimlerin emeklilik hedefiyle değil, ancak daha kısa vadeli hedeflere yurt dışı seyahati ev veya araba, evlilik, beyaz eşya almak vb. yönelik olması gerektiğini düşünüyoruz. Çalışma hayatına yeni atılmış bir kişinin 22 yaş civarında olduğunu düşünürseniz, BES’ten tam anlamıyla faydalanabilmesi için en az 10 sene kesintisiz prim ödemesi ve 56 yaşına kadar 34 sene kadar beklemesi gerekir. Diğer bir deyişle bu işe girerseniz en iyi ihtimalle 10 sene prim öder, sonraki 14 sene daha beklersiniz.