Sınır komşusu ırak’a kredi.

Cumhurbaşkanı seçimden sonra ırak’a ziyaret edecek.
Türkiye’nin bir diğer sınır komşusu ırak’ta yaşanan gelişmelere de değinen çavuşoğlu ırak’ta hükümet kuruldu ama henüz işin başındalar.” değerlendirmesinde bulundu.
Mevlüt Çavuşoğlu şöyle devam etti.
“Kapsayıcı bir hükümet ve ülkenin yeniden inşaası şu anda en öncelikli konu. Türkiye olarak ırak’a en büyük tahaütte biz bulunduk. 5 milyar dolar kredi vereceğiz. Bu 5 milyar dolarlık krediden iş adamlarımız istifade edecek. Irak’ta üstlenecekleri proje için yapacakları yatırım ve ticaretimiz için bu parayı kullandıracağız. Irak’ın yeniden inşaası için bu işleri koordine etmeye başladık. Önümüzdeki günlerde ırak’ta hem bağdat’a hem de erbil’e bir ziyarette bulunacağım. Cumhurbaşkanımızın seçimlerden sonra ırak’a yapacağı ziyaretin de hazırlıklarını yapmış olacağız. Irak’ın başka sorunları da var. Halen terör tehdidi mevcut. Bu konuda da uluslararası toplumla bir araya gelip sorunlarının çözümü için uğraşıyoruz.”
“AB ile ilişkileri canlandırmaya çalışıyoruz.”
Dışişleri bakanı çavuşoğlu, yıllardır müzakere edilen türkiye ile avrupa birliği ilişkilerini tekrar canlandırmaya çalıştıklarını aktararak, “Bunun kolay olmadığını biliyoruz. Sorunların türkiye’den kaynaklandığını da biliyoruz. Kendi içinde yaşadığı sorunların yanı sıra AB’nin genişleme politikalarındaki ciddi kararsızlık nedeniyle türkiye-ab ilişkilerinde bazı sorunlar oluştu. Ama AB ile birlikte çalışabildiğimiz alanlar var. Gümrük birliği’nin güncellenmesi konusunda tekrar müzakerelerin başlaması gerektiğini her iki taraf da söylüyor. Çünkü bu her iki tarafın da yararınadır. Keza vize serbestisinin hayata geçmesi için geri kalan 6 kriter üzerine çalışıyoruz. Bu kriterler yerine getirildikten sonra vize serbestisinin hayata geçirilmesi için AB ile mutabakız. Diğer taraftan her iki tarafı yakından ilgilendiren göç konusunda, her ne kadar AB tarafından taahhütleri yerine getirme konusunda gecikme olsa da bu iş her iki tarafın yarına olduğu için birlikte sürdürüyoruz. Güvenlikle ilgili konularda ise AB ile her konuda anlaşamazsak bile bazı alanlarda birlikte adım atabiliyoruz. AB, Türkiye’nin birlik için önemini çok daha iyi anlamaya başladı.” değerlendirmesinde bulundu.
Orta doğu barış süreci ve KUDÜS sorununu da yakından takip ettiklerini kaydeden çavuşoğlu “son 1,5 yıla attığımız adımlarla ABD ve israil’in politikalarının yanlış olduğunu tüm dünyaya tescil ettirdik. Fakat BM kararları yetmez. Ortak adımlar atarak bu davayı da yakından takip etmeye devam edeceğiz. Diğer taraftan orta doğu sorununun körfez bölgesindeki gelişmelerle daha da değişik bir hale geldiğini görüyoruz. Maalesef arap dünyasındaki kendi aralarındaki farklı görüşlerden dolayı farklı politikalar izlendiğini de görüyoruz.”dedi.
“Suudi arabistan cinayeti itiraf etti”
Suudi arabistan’ın İstanbul başkonsolosluğu’nda öldürülen gazeteci cemal kaşıkçı olayına da değinen bakan çavuşoğlu, Türkiye’nin ısrarla sürdürdüğü şeffaf politikalar sayesinde cinayetin itiraf edildiğini belirtti.