Singapur’un mevcut para politikasını sürdürmesi bekleniyor.

Analistlerin görüş birliğine göre, singapur para otoritesi’nin MAS cuma günü yapacağı gözden geçirmede para politikası ayarlarını sabit tutması bekleniyor. Ankete katılan 11 analistin tamamı MAS’ın mevcut politika duruşunu koruyacağını ve herhangi bir gevşeme önlemini değerlendirmeden önce enflasyonda önemli bir düşüş bekleyeceğini tahmin ediyor.
Singapur’da önmeli bir düşüş bekleyeceğini tahmin ediyor. singapur’da enflasyon ocak ayında hafif bir düşüşle %3,1’e geriledikten sonra genellikle hizmet ve gıda fiyatlarını artıran ay yeni yılı kutlamalarının etkisiyle şubat ayında yedi ayın zirvesi olan %3,6’ya yükseldi.
Ticaret bakanlığı ve MAS geçtiğimiz ay yaptıları ortak açıklamada ithalat maliyeti baskıları ve işgücü piyasasının rahatlamasıyla çekirdek enflasyonun yıl boyunca ılımlı seyretmesini beklediklerini belirtmişti. Hem manşet hem de çekirdek enflasyon için tahmin önceki projeksiyonlarla tutarlı olarak 2024 için ortalama %2,5 ila %3,5 arasında kalmaktadır.
Küresel olarak merkez bankaları agresif faiz artışlarını azaltmaya başlıyor. Örneğin işviçre merkez bankası geçen ay beklenmedik bir şekilde faizi oranını 25 baz puan düşürdü ve Avrupa Merkez Bankası’nın da haziran ayında bunu yapması bekleniyor.
Bununla birlikte analistler, merkez bankaları büyümeyi teşvik etmek ve enflasyon risklerini yönetmek arasında gidip gelirken herhangi bir politika geri dönüşünün temkinli olacağını ve aralara duraklamalar serpiştireceğini öngörüyor.
OCBC analistleri MAS’ın tarihsel olarak enflasyon zirvelerinin ardından politikayı gevşetmek için acele etmediğini bunun yerine bu tür olaylardan sonra politika duruşunu bir süre korumayı tercih ettiğini belirtti.
Singapur’un ekonomik büyümesi 2022’deki %3,6’dan 2023’te %1,2’ye yavaşladı ve dördüncü çeyrekte yıllık GSYH artışı %2,2 ile %2,8’lik ön tahminin altında kaldı. Ticaret Bakanlığı’nın 2024 yılı için büyüme tahmini ise %1 ila %3 arasında bu yıl para politikasını altı ayda bir açıklamak yerine üç ayda bir açıklamaya başlayan MAS geçen yılın nisan ve ekim aylarının yanı sıra ocak ayında da para politikasını değiştirmemiş, bu dönemden önceki beş gözden geçirmede ise sıkılaştırmaya gitmişti.
MAS para politikasını faiz oranlarını kullanmak yerine singapur doları nominal efektik döviz kuru aracılığıyla yönetiyor. Merkez Bankası politikayı etkilemek için politika bandının eğimini orta noktasını ve genişliğini ayarlayabilir.
Maybank ekonomistleri MAS tarafından daha yumuşak bir eğimi gibi herhangi bir potansiyel gevşemenin muhtemelen ekim ayından önce gerçekleşmeyeceğini öne sürerek devam eden ihracat odaklı ekonomik toparlanmayı ve mevcut yüksek enflasyon seviyelerini MAS’ın şu anda politika gevşemesinde acele etmekten kaçınması için nedenler olarak gösteriyor.