Sigortalar ve ferdi kaza poliçeleri.

Ferdi kaza sigortası
Özellikle 30 yaşın üzerindeki veya evli kişilerden tüketici finansman ürünlerini düzenli olarak kullananların her yıl yıllık brüt gelirleri kadar bir ferdi kaza poliçesi yaptırmalarını öneriyoruz. Böylelikle başlarına gelebilecek herhangi bir talihsiz kaza durumunda sevdiklerinin en azından finansal kayıplarını asgariye indirmiş olurlar.
Hayat sigortası
Bir seneyi aşan vadelerdeki tüketici kredilerinde, standart 1 senelik vadelerde kredi alacağınız kurum maalesef ferdi kaza poliçelerinden fazlasını talep edecektir. Kurum size anlaşmalı olduğu kurum üzerinden kredi tutarına ve vadesine uygun bir hayat sigortası satmaya çalışacaktır. Bu sigortanın priminin fahiş olmadığını düşünüyorsanız, yukarda bahsettiğimiz nedenlerden dolayı çekinmeden kurumun yönlendirdiği kaynaktan böyle bir poliçe alabilirsiniz. Hayat sigortası prim tutarının adil olup olmadığı ile ilgili şüpheleriniz varsa Türkiye’de faaliyet gösteren hayat sigortası şirketi acentalarına başvurarak benzer teminatlara alternatif fiyatlar alarak kıyaslayabilirsiniz.
Unutmayın hayat sigortası ile emeklilik sigortaları farklı sigorta türleridir.
Elma ile armut karşılaştırmadığınızdan emin olmanız gerekir.
İşsizlik sigortası
Daha önce sizlerle paylaştığımız tüketici finansman ürünlerinden kaynaklanan borçlar sigortaları üzerine uzmanlaşmış şirketler olan Genworth financial ve Cardiff Türkiye’de faaliyete başlayalı epey bir süre geçti.
Bu pazara girmelerinin ardından çok kısa bir süre içerisinde bu iki uluslararası şirket büyük dalgalanmalar nedeniyle sarsılsada, Türkiye’deki faaliyetlerine kredi veren kuruluş ile işbirliğine giderek devam ediyorlar. Başlıca ürünleri borç ödeme sigortası ve işsizlik sigortası. Ancak bu ürünlerin perakende olarak satıldığına henüz rastlamadık. Daha çok mevcut tüketici finansman ürünleriyle birleştirilerek yeni bir ürün olarak pazara sunuluyorlar.
İşsizlik sigortası, özellikle yakın zamanda kredili gayrimenkul alımı sırasında gözardı edilmemesi gereken bir alternatif. Ama bu tür sigorta ürünlerinde vadelerin bir sene olduğunu ve riskin gerçekleşmesinden itibaren aylık kredi taksitlerinin en fazla poliçe vadesine kadar ödeneceğini unutmamak lazım. Bu poliçeyi işsiz kaldığınızda sizin yerinize kredi taksitlerinizi ödeyen bir sigorta poliçesi olarak değil de. ev krediniz nedeniyle sınırlı bir süre için sizin adınıza kredi taksitlerinizi ödeyerek borç takipe düşmesine engel olacak bir ürün olarak algılamamız çok önemli.