Sigorta ürünü ve riskleri.

Sigorta elle tutulabilir bir ürün değildir. Paranıza karşılık belirlenen riskin gerçekleşmesi durumunda kaybınızın mali olarak karşılanacağına dair vaat satın alırsınız. Riskin gerçekleşmesi sonrasında yaşanan hasar deneyimi ise satın aldığınız ürün ve hizmete dair müşteri deneyiminde belirleyicidir. Hasar ihbarı sırasında yapılması gerekenler, anlaşmalı tamirhaneler konusunda güncel bilgiler hasar dosyasınızın durumu eksper bilgisi hakkında profesyonel bir sigorta acentesi size kapsamlı destek verirken, bankadan aldığınız poliçelerde bu detaylar hakkında bilgi almak istediğinizde sizi şirketlerin hasar servislerine yönlendirirler.
Poliçenizle ilgili bir sorun yaşadığınızda, banka çalışanları çok sık iş veya pozisyon değiştirdikleri için size poliçeyi satan kişiyi bulup hesap sormanız, adını bilseniz not almış olsanız bile çoğu zaman mümkün olmaz. Ancak profesyonel sigorta acenteleri tacir oldukları için izlerini bulup hakkınızı aramanız, hesap sormanız, ana şirket aracılığıyla yaptırımlarda bulunmanız mümkündür.
Yanlış sigorta sokağa atılmış paradır.
Bankalar tarafından satılan sigortalar arasında özellikle işsizlik sigortalarına dikkat almanız çok mümkün olmayan sigortalardır.
İşsizlik sigortası, bankaların kredi kartı müşterilerine en sık satmaya çalıştığı poliçelerin başında geliyor. Kredi kartı harcamanızı, kredi ödemenizi, maaşınızı işsiz kalmanız durumunda teminat altına almayı vaat ederler.
İlk bakışta çok avantajlı bir ürün gibi gelse de özel işsizlik sigortası genel şartlarında bakıldığında bu ürünün devletin ücretliden düzenli olarak kesinti yaptığı işkur işsizlik sigortasına tamamlayıcı bir ürün olarak tasarlandığını görebilirsiniz. Yani işsiz kalmanız durumunda işsizlik maaşı talebinde bulunamıyorsanız, özel işsizlik sigortası tazminat talebiniz de kabul edilmeyecektir.
Pratik ve basit bir şekilde anlatmak gerekirse bir çalışan kıdem tazminatı ve ihbar tazminatı konularında çalıştığı firmayla yollarını mutabakatta varmadan ayırması durumunda, İŞKUR’dan işsizlik tazminatı alabileceğinden, bu gibi durumların dışında eğer firma özel bir düzenleme yapmıyorsa özel işsizlik sigortasından da faydalanamayacaktır.