Sigorta prim borçlarının yeniden yapılandırılması.

Sosyal güvenlik kurumu SGK başkanı emin zararsız, kapsam ve şartlar bakımından cumhuriyet tarihinin en geniş ve en avantajlı borç yeniden yapılandırılmasının partlamentoda bulunduğu ifade etti. Zararsız yaptığı açıklamada kamu alacaklarının yeniden yapılandırılması kapsamında sigorta prim borçlarına ilişkin düzenlemenin nasıl uygulanacağına ilişkin bilgi verirken, yapılandırmaya yönelik eleştirileri yanıtladı.
Yasanın yürürlüğe girmesinin ardından yeniden yapılandırmadan faydalanmak isteyenlerin 2 ay içinde kuruma yazılı olarak müracaat etmeleri gerektiği ifade eden zararsız, müracaatın ardından kişilerin durumlarını inceleyeceklerini ve borç sahibinin de ödemeyi peşin mi, taksitle mi yapacağına karar vereceğini söyledi. 12, 24, 36 aylık taksitle ödeme seçenekleri bulunduğuna işaret eden zararsız, peşin ödeme de borç aslının ait olduğu dönemden alınarak TEFE ve TÜFE oranları doğrultusunda bugüne getirileceğini cezaların ise tamamının silineceğini belirtti. Zararsız, hesaplanan borcun taksitler halinde ödenmek istenmesi durumunda da yüzde 5, 7 ve 10 gibi ilavelerle ödeme miktarlarının belirleneceğini dile getirdi.
Kredi imkanları
Kanun tasarısının yasalaşmasıyla bankalarla görüşmeler yapacaklarını anlatan zararsız, şöyle konuştu.
“Yeniden yapılandırılmadan yararlanacaklar, isterlerse bankalardan çekecekleri krediyi peşin olarak bize vermek suretiyle borçlarını defaten ödeyebilecek. Tabi bu tamamen kişilerin isteğine bağlı, bunu zorlayıcı olarak yapmak doğru olmaz. Kişiler isterlerse kredi kartlarıyla da borçlarını bize ödeyebilecekler. Kişiler bunun hesabını kendileri yapacaklar. Bize vadeli ödeme suretiyle ilave edilecek rakamla, kredi kartıyla ödemesi halinde ilave ödeneceği rakamı kişi kendi değerlendirecek.” Kamu alacaklarının yeniden yapılandırılması konusunda SGK açısından özel bir durum olduğuna dikkati çeken zararsız, şunları kaydetti.