Sigorta poliçesi ve temsilcilik.

Finansbank şubesinde sigorta poliçemizin gelmesini beklerken sık sık müşteri temsilcisiyle göz göze geldik. Bizi bekletmekten dolayı onun da rahatsız olduğu her halinden belliydi. 10 dk sonra yanımıza gelerek, bişey içip içmek istemediğimizi sordu. Biz de bunu fırsat bilerek neden poliçenin hazırlanmasının bu kadar uzun sürdüğünü sorduk. Bize şubelerin poliçe düzenleme yetkisi olmadığını, acenta gibi çalıştıklarını, bu yüzden fiba sigorta’ya bağımlı olduklarını, orada şubelerle ilgilenen arkadaşın işten ayrıldığını ve onun yerine başka birinin geldiğini, onun da işi çok iyi bilmediğini, şu anda da toplantıda olduğundan dolayı poliçeyi gönderemediğini, ama birazdan yerine döneceğini anlattı.
Bekleme süremiz daha da uzayınca yetkili tekrar fiba sigorta’yı arayarak poliçenin hazırlandığında dair teyit istedi. Kendisine telefonda gönderecek olan kişinin şu an emaili hazırladığı söylendi. Bunun üzerine “tamam daha fazla beklemeyiz heralde” diyerek biraz daha sabretmeye karar verdik. Aradan bir 15 dk daha geçmesine rağmen email gelmeyince yetkili “en iyisi ben bir kez daha arayayım”
diyerek telefona uzandı ve karşısındaki kişiye 8 euroluk sigorta için 45 dk’dır müşterisini beklettiğini, müşterisinden azar işittiğini tabi kimseyi azarlamadık, işleri hızlandırmak için kendisinin uydurduğu bir mazaret ve acele olarak poliçeyi yollamalarını istedik. Aradan bir 10 dk daha geçmesine rağmen email gelmeyince son bir kez daha telefon açmalarını, aksi halde gideceğimizi söyledik. Temsilci bir kez daha telefon açtı ve oflayıp puflarak sitemkar bir şekilde aynı mazaretleri sıralayarak poliçeyi göndermelerini rica etti. 5 dk daha bekledikten sonra poliçemiz sonunda şubeye ulaştı.
Eğer yukarıda yazılanları sıkılmadan sonuna kadar okuduysanız, bizim de bu bekleme sürecinde ne kadar sıkıldığımızı anlarsınız. Aslında hata bizde, ilk gittiğimizde fiyat teklifini alamayınca hemen oradan çıkıp başka bir acenteye veya bankaya gitmemiz gerekiyordu. Örneğin hemen bir sokak ötedeki iş bankası şubesinde haftanın iki günü anadolu sigorta’nın bir yetkilisi oluyor. Böylece poliçe düzenlemesi gerektiğinde beklememize gerek kalmıyor. Hatta o yetkili bankada olmasa bile, başka bir iş bankası çalışanı telefonda kendisinden destek alarak poliçenizi düzenleyebiliyor.