Sigorta poliçesi profesyonel acentelerden.

Kariyerine sigortacılıkta başladıktan sonra uzun yıllar kredi kartları ve alternatif bankalar kanallar üzerinde çalışmış biri olarak şunu gönül rahatlığıyla söyleyebilirim ki, sigortanın bankaların çağrı merkezinden değil profesyonel sigorta acentelerinden yaptırılması gerektiğini düşünüyorum. Bunu söylerken sigorta hizmetlerinde uzmanlaşmış gibi alternatif dağıtım kanalları üzerinden faaliyet gösteren oluşumları da profesyonel sigorta acentelerinden saydığımı belirtmek isterim. Öncelikle sigortanın ne olduğuna kısaca değineyim, sigorta en basit tanımıyla, kişinin kendi yaşamında gördüğü risklerin gerçekleşmesi durumunda oluşacak kaybın mali açıdan ödediği prim oranında teminat altına almasıdır. Arabanızı, evinizi, hayatınızı, iş güvenliğinizi, sağlığınızı, cep telefonunuzu, bilgisayarınızı sigortalatabilirsiniz. Bu unsurlarda belirlediğiniz ve teminat altına aldığınız riskler gerçekleştiğinde, kaybınız maddi olarak karşılanır. Bankalardan aldığınız sigorta özel ihtiyaçları karşılamaz.
Sigorta bedelini alınan teminatlar belirler. Teminatlar ise kişiye göre farklılık gösterir. En çok satılan sigorta poliçelerinden olan kaskodan örnek verirsek ihtiyarı mali mesuliyet iMM diye bir teminat vardır. Trafik sigortasının iMM teminatını aşan tutarı teminat altına alırsınız. Eğer yeni trafiğe çıkmış bir sürücüyseniz, bu teminatı standart kasko paketinde sunulan teminattan fazla kullanmanız yerinde olacaktır, zira acemi bir sürücü olarak pahalı bir arabaya hasar verirseniz, kasko ve trafik teminatını aşan tutarı cebinizden ödemeniz gerekebilir.
Bir banka çağrı merkezi veya şube çalışanından alacağınız sigorta poliçesi bu tür ince detayları göz önüne alınarak hazırlanmadığından, sigortanızın teminatları ihtiyaçlarınıza göre alınmadığı için oluşabilecek hasarı cepten ödemek zorunda kalabilirsiniz. İstanbul gibi bir şehirde yaşıyorsanız ve vale park hizmetlerini kullanıyorsanız, kasko teminatınıza anahtarla çalınma riskini eklemek de yaşam tarzınıza göre almanız gereken bir teminat olabilir.
Bankadan alınan sigortada hasar takibi
Sigorta satın almasında üç kritik nokta vardır. Ürün, teminat seçimi, prim ödemesi ve hasar.
Ürün ve teminat seçimiyle ilgili detaylara yukarıda değindik. Kartlı ödeme sistemlerinin hayatımızda yaygınlaşması prim ödemeleri konusunda önemli bir mesafe kaydetti. Sigortanızı bankadan alın veya almayın, günümüzde birçok tüketici prim ödemelerini kredi kartları aracılığıyla otomatik olarak yaptırıyor. Bu bakımdan bir fark göremesek de hasarın gerçekleşmesi konusu oldukça kritik.