Sıfır faizli kredi diye birşey var mı.

Kredi ihtiyacı olanların başvuru yapmadan önce bankaların sunduğu “sıfır faizli krediler” hakkında bilmeleri gereken bazı basit gerçekler olduğunu düşünüyoruz.
Bankalar ana faaliyet alanları ” paradan para kazanma ” olan kurumlardır. Yani bankaların varoluş amaçları bu alanda en yüksek kaarı elde etmektir ve başkalarından faiz karşılığı borç aldıkları kaynakları müşterilerine kar hedeflemeden satmaları mümkün değildir.
Sıfır faizli kredi bazı tüketicilere ilk bakışta hiçbir maliyet ödemeden borç alma fırsatı gibi gözükse de, müşteri ve banka arasındaki kredi sözleşmesi bir iş ilişkisidir ve bir kişinin bedelini geri ödeyecek bile olsa bir kurumdan bir ürünü maliyetine satın alması elbette mümkün değildir. İşte burada faiz yerine tüketicilerin ödemeleri gereken bazı ek masraflar devreye girer.
Kredilerdeki faiz dışı masraflar
Kredi komisyonu
Dedik ya borç almak için ödediğimiz bedele en basit ismiyle faiz denir. Ama kimse zorunlu kalmadıkça faiz ödemek istemez. Bu durumu bilen bankacılar kredi verirken komisyon adı altında bir uygulama çıkardılar. Komisyon, bankaların kredi verirken borç maliyetini kredi tutarından düşmesidir.
Kaba rakamlarla örnek vermek gerekirse 5.000 liralık bir kredi için başvurmanız ve başvurunuzun onaylanması durumunda bankanız size 800 TL civarında bir kesinti yaparak 4.200 lira ödeyecektir. Siz de bankanıza eşit taksitler ile 5.000 lira geri ödersiniz.