Sicil affından yararlanmak.

Sicil affından yararlanmayı bekleyenlerin yapması gerekenler
Geçmişte çek, senet, kredi, kredi kartı veya benzer tüketici finansmanı ürünleriyle sorun yaşamış idari veya yasal takip aşamasına geçmiş kişilerin, bu kayıtlarının güncel olup olmadığına emin olmaları gerekiyor. Bunun için yazılı olarak merkez bankası’na başvurarak bir fikir sahibi olabilirsiniz. Kaydınız güncel değilse, kaydı yaratan bankaya başvurarak ilgili kaydın temmuzdan önce düzeltilmesini talep etmeniz önemli.
Devlet affeder ancak bankalar affeder mi?
Yaklaşan yerel seçimlerin etkisiyle sicil affı süratli bir şekilde yasalaştı. Geçmişinde tüketici finansmanı ürünlerinde sorun yaşamış tüketicilerin tekrar kredi sistemine girebilmeleri için ümit verildi. Ancak pratikte sicil affının, yukarıda bahsettiğimiz kişilerin hepsinin işine yarayacağını söyleyebilmemiz malesef mümkün değil.
Daha önce de bahsetmiştik, bankalar ve banka gibi kredi veren kurumlar kredi, kredi kartı başvurularını değerlendirirken başvuru sahiplerinin diğer kurumlardaki geçmiş dönem performanslarını referans alırlar. Merkez bankası veritabanı referans olarak kullanılan iki kaynaktan sadece birisidir. Diğer bir kaynak KKB Veritabanı kayıtlarıdır.
Bu kayıtlar bireylerin kredi kartı bireysel kredi performanslarını TCMB veritabanına kıyasla çok daha detaylı ve tarihsel olarak tutuyor. TCMB veritabanında kanuni takip ve idari takip süreçleri yer alırken KKB veritabanında kaç kere gecikme yaşandığı, ne kadar süre ile gecikmede kalındığı bilgisi de bulunmakta. Dolayısıyla bu KKB veritabanı sicil affı kapsamında müdahale edilmesi gereken bir veritabanı olmadığı için bu bilgilerin silinmesi söz konusu değil.