Sicil affı ve kredi veren kurumlar.

Bankalar ve benzer kurumlar da, bu bilgilerin ışığında başvuru sahibinin borç geri ödeyebileceğinden şüphe etmeleri durumunda başvuruyu reddeceklerdir. Bir süreden beri özellikle borç transferi kredisi, nakit kredi, kredi kartı ve otomobil kredisi başvurularını değerlendirirken kurumların oldukça muhazafakar davrandıklarını biliyor ve görüyoruz.
Sicil affını çıkaranlar kredi veren kurumlara kimlere kredi vermesi gerektiğini söyleyemez. Bir kurumun borç vermek için kimi uygun bulup bulmayacağına, kurum tarafından belirlenen kredi politikasına bağlı olarak karar verilir. Borç kefil olmadığı sürece hiçbir otoritenin kime ne kadar kredi verilmesi konusunda yaptırımı olamaz. Dolayısıyla TCMB siciliniz tertemiz olsa dahi KKB kayıtlarınız nedeniyle başvurularınız hala kabul edilmeyebilir.
Bu durumda olan tüketicilere bankalara başvuru yapmadan önce en az altı ay önce mevduat ilişkisine girerek hesaplarını aktif olarak kullanmalarını öneriyoruz. Asgari 6 ay sonra ilgili bankalar, bu tür müşterilere çapraz satış yapmak amacıyla kredi veya kredi kartı satmak isteyeceklerdir. Biraz sabır ve olumlu ekonomik gelişmelerin neticesinde rüzgarlar sizin lehinize çevirilebilir.
Kredi kartı başta olmak üzere tüketici finansmanı ürünlerini aktif olarak kullanan tüketicilerin bu konuda hiç olmadıkları kadar özenli ve disiplinli olmaları gerekir. Zira borçlarımıza, vadelere, son ödeme tutarlarına ne kadar özen gösterdiğimiz, kredi sağlayan kurumların ne tutarda ve vadede borç vereceklerine karar vermelerine yardımcı olmaktadır.