Sicil affı gerçek amacına ulaşacak mı.

Sanayi bakanı Zafer çağlayan, sicil affına ilişkin düzenlemenin tamamlandığını ve bakanlar kurulu’na sunulacağı söylemiş. Maliye bakanı kemal unakıtan ise bu affın pek işi yarayacağını düşünmüyor. Bundan önce Ali çoşkun zamanında çıkan sicil affının başarılı olmadığını her fırsatta dile getiriyor.
2009 yılının ilk aylarında resmi gazetede yayınlanarak yasalaşması beklenen sicil affı teoride geçmiş performansı nedeniyle kredi kayıt bürosu ve merkez bankası veritabanında yer alan gerçek veya tüzel kişilerin kurumsal finansman faaliyetlerinin tekrar başlatılması amacıyla, bu kayıtlara bir zaman aşımı sınırlaması getirilmesini kapsıyor. Biz konuyla kendi ilgi alanımız olan tüketici finansmanı açısından baktığımızda, böyle bir sicil affının haksız rekabete neden olacağı konusunda zihnimizde bir soru işaret oluştu.
Düzenli olarak tüketici finansmanı ürünleri kullanıp herhangi bir sorun yaşamadan geri ödemelerini gerçekleştiren, bunun için dönem dönem sıkıntılara göğüs germek zorunda kalan tüketiciler, bu performanslarına bağlı olarak herhangi bir avantaja sahip değiller. Çeşitli nedenlerden dolayı tüketici finansmanı ürünleri geri ödemelerinde sorun yaşayan, idari takibe düşmüş tüketicilerle, ödemelerinde hassasiyet gösteren tüketicilerin aynı kriterlere göre değerlendirecek olması bize pek adil gelmiyor.