Shop & Miles program ücreti mil kazanım.

Ücretlere gelirsek; söz konusu bankalar olunca yaşadığınız her güzel deneyimin bedelini ödemek gerekir. Shop&Miles programına dahil olmanın iki bedeli var. Shop & Miles program ücreti ve Shop & Miles hızlı mil kazanım ücreti. Shop & Miles programlarının en basit seviyesi olan Shop & Miles Gold için program ücreti 65 TL, mil kazanım ücreti ise 35 TL Shop & Miles platinum için program ücreti 100 TL Hızlı mil kazanım ücreti 50 TL Shop&Miles prive’da program ücreti 150 TL, Shop & Miles hızlı mil kazanım ücreti 100 TL.
Miller kredi kartıyla biriktirilirse bile bilet alma sürecinin bankayla hiçbir alakası yok. Burada Miles&Smiles süreçleri geçerli. Bu süreçlerde de millerle alınan biletler için alan vergisi ödemeniz gerekiyor. Bu vergiler kısmı da alınan bilete göre değişiyor. Öyle ki miller ile alınan biletlerden alan vergisi altında alınan ücretlerin parayla alınan biletlerden daha yüksek olduğuna dair bir rivayet de olduğunu belirtmek lazım. Garanti Bankası’nın THY’ye bu işbirliği için 2008 yılında üç yıl için 170 milyon euroya yakın bir ücret ödediğini düşünürseniz, bu kart ücretlerine bir anlam vermek mümkün.
Söz konusu işbirliği 31 mart 2012’ye kadar karşılıklı olarak ikinci kere uzatıldı.
Bundan sonra bir başka uzatma gelir mi, yoksa ihale süreci yeniden başlar mı, başlarsa yeni ihaleyi yeniden Garanti Bankası’nın kazanması durumunda bu kart sahiplerine nasıl yansır zaman gösterecek.
Wings artık eski wings değil.
Akbank’ın Shop & Miles programına tepki olarak geliştirdiği wings mil programına, geçtiğimiz sene Akbank’ın aynı zamanda stratejik ortağı olan Citibank kredi kartları da dahil oldu. Akbank Wings ve Citi wings olmak üzere Wings’in özelliklerine kısaca değinelim benzer asistans hizmetlerinin yanısıra, Wings mil programı ile kredi kartıyla yapılan alışverişlerden hem mil puan hem de chip-para kazanılıyor. Mil puanlarla havayolu sınırlaması olmadan istenilen yere, kontenjan kısıtlaması olmadan Miles&Smiles programında miller ile alınabilecek yer sayısı oldukça sınırlıdır. ve alan vergisi ödemeden bedava bilet almak mümkün. Her ay biriken chip-paralar ilgili ay içinde harcamamanız durumunda ay sonunda otomatik olarak mil puana dönüşüyor. Eğer Axess üye işyerlerinden harcama yapıyorsanız, bu da bedava uçak bileti için gerekli mil puanı daha hızlı biriktirme imkanına sahip olabilirsiniz anlamına geliyor. Wings Mil programı’nda 10 nisan 2011 itibariyla değişiklik yapıldı. Buna göre bu tarih itibariyle sabit mil puan değerleri yerine, bilet fiyatına göre değişecek. Mil puan değerleri kullanılmaya başlandı. Bir örnek vermek gerekirse, yeni uygulamada 1500 TL’lik bir amerika bileti için 72.651 mil puan kullanmak gerekirken, 600 TL’lik bir almanya bileti için 40.271 mil kullanımı gerekiyor. Uygulama öncesinde ise Avrupa’ya gidiş-dönüş için 25000 mil ve ABD gidiş-dönüş için 55.000 Mil gerekiyordu. Yani yeni uygulama ile bilet almak wings card müşterileri için biraz daha maliyetli bir hale gelmiş oldu.