SGK ve Garanti emeklilik.

Aralık’ta yeniden sorduğumda teslim etmiş olduğum belgelerden birinin okunaksız olduğundan yenisini vermem gerektiği, ödemenin de bundan sonra yapılacağı söylendi. Bunu da yaptıktan sonra, 6 ocak 2010’da elime geçen,18 aralık 2009 tarihli ve nedense 31 aralık 2009’da postaya verilmiş olan 2 yazı ulaştı. Bunlara göre “aktif olarak çalıştığım” bilgisi alındığından ödeme yapılamayacağı belirtiliyor.
Herhangi bir şekilde çalışamadığından ve üstelik SGK tarafından da bu belgelendiğinden, böyle bir bilgiyi nasıl edindiklerini öğrenmek için Garanti emeklilik’te birçok yeri aradım, ancak bana somut bir bilgi vermediler. Sadece bir yerden bana “kayıt dışı” çalıştığımın tespit edilmiş olabileceği söylendi ancak bunun da nasıl tespit edildiği bildirilmedi. Kişisel tahminim işyerinden ayrıldıktan, bana bir projeyle ilgili danışmanlık yapıp yapamyacağımı soran bir kişiden bir telefon aldım. Yapabileceğimi, konuyla ilgili daha detaylı görüşmemiz gerektiğini söyledim. Ne çalışma şartları, ne ücret, ne de işin kapsamı üzerinde konuşuldu, sonra da tekrar aramadılar. Garanti emeklilik, sigortalarımdan doğan haklarımı ödememek için beni günlerce oyaladıktan sonra, şimdi de hiçbir dayanağı olmaksızın benim “kayıt dışı” çalışmakta olduğumu öne sürmektedir. Eğer dayanakları tahmin ettiğim bu telefon görüşmesi ise, ben elbette ki gelebilecek iş olanaklarını değerlendireceğim, iş arıyor ve olasılıkları değerlendiriliyor olmam beni sigorta kapsamından çıkartır mı.
Benim halen SGK’dan aldığım işsizlik ödeneği dışında kazancım yok, kredi kartı güvencesi kapsamındaki borçlarımı ödemediklerimden faiz biniyor, üstelik haksız şekilde yararlandırılmadığım gelir güvencesi ile kredi kartı ödeme güvencesi sigortası primlerimi de halen kesmekteler.
Bu konuda ne yapabilirim, nereye başvurabilirim. Yardımcı olursanız çok sevinirim. Teşekkürler.”
sorunun çözümü için uzman tavsiyesi
Okurumuz yasamız olduğunu sorunu çok net bir şekilde anlattığından emailini aynı şekilde sigorta konusunda uzman dostumuz A.A’ya gönderdik. Sorunla ilgili kendisinden aldığımız görüş de oldukça açıklayıcı oldu. Bu sebeple onun cevabını da hiç değiştirmeden yayınlamayı uygun gördük.