Sendikasyon çevirme oranı düşer.

Garanti Bankası Genel Müdür Yardımcısı Tolga Egemen, bu yıl 17 milyar dolara ulaşmasını beklediği türk bankalarının sendikasyon kredilerinin tutarının euro bölgesindeki borç sorunlarının bölgedeki bankaların borç verme iştahlarını olumsuz etkilemesi nedeniyle 2012’de 10-12 milyar dolara düşmesini, maliyetlerde ise 25-50 baz puanlık artış olmasını beklediğini söyledi.
Reuters ile yaptığı söyleşide egemen, “sektörde 2011’de bugüne kadar 15 milyar dolarlık sendikasyon kredisi sağlandı. Yıl sonuna kadar bu tutarın 17 milyar dolara yükselmesini bekliyorum. Ancak yurtdışı piyasalardaki mevcut durum sendikasyon piyasasına da doğal olarak olumsuz yansıyacaktır. Hem maliyetlerinin hem de miktarların olumsuz etkilenmesi kaçınılmaz olacaktır” dedi. Türk bankalarının sendikasyon kredilerine bağımlılığının çok düşük olduğuna dikkat çeken egemen, “Türk bankalarının sendikasyon kredilerine bağımlılığının çok düşük olduğuna dikkat çeken egemen,
pasiflarinin yaklaşık yüzde 3-4’ü sendikasyonlardan oluşuyor. En kötü ihtimalle bile mevcut miktarın yarıdan fazlası yenilenir o nedenle likidite sıkıntısı asla olmaz. Ancak bu durum döviz cinsi kredilerin fiyatlarını bir miktar yukarı çekebilir. TCMB zaten munzam karşılıkları artırarak yurtiçinde verilen kredilerin maliyetini artırdı, borçlanma maliyetinin de artmasıyla, ihracatçılara verilecek fiyat artmış olacak” diye konuştu.
En çok eurotahvil ve seküritizasyonlar etkilendi Yurtdışı piyasalarda yaşanan bozulmadan eurobond ve seküratizasyon piyasalarının daha olumsuz etkilendiğini belirten egemen, Seküritazsyon işlemlerinin daha yüksek teminatlar içermesi nedeniyle 2012 yılında yavaş da olsa açılma trendine girebileceğini belirterek “Ancak seküritazsyon işlemlerinede alınacak kredi tutarları 200-300 milyon dolar seviyesinde, yani miktarlar hala düşük ve bu işlemlerin türk bankalarının bilançolarındaki payı çok düşük” dedi.
Bankaların dış borçlanmalarında en önemli kalemin eurotahvil ihraçları olduğunu ve bu piyasasının global krizden en fazla etkilenen piyasa olacağını belirten egemen, şöyle konuştu:
“Bu yıl dört büyük banka yaklaşık 3.3 milyar dolarlık eurotahvil ihraç etti. Sektör isterse yeni eurotahvil ihracı yapabilir ancak maliyeti çok yüksek olacağı için bu yüksek seviyelerden türk bankaları yeni ihraç yapmaz diye düşünüyorum.
Kredi mevduat oranındaki artış yakından izlenmeli bankacılık sektöründe önümüzdeki dönemde mevduatın krediye dönüşme oranının yakından izlenmesi gerektiğini vurgulayan egemen, “Türkiye’nin krizden etkilenmemesinin nedenleri hanehalkı borçluluk oranının düşük, tüketici kredilerinin döviz cinsi olmaması, bankaların kuvvetli ve kredi mevduat rasyosunun yüzde 100’ün çok altında olmasıydı. Ancak bu oran son iki yılda hızla yükseliyor.” dedi.