Şeker finans konut kredisi ürünleri.

Şeker finans’ın üç temel ürünü olduğunu görüyoruz. Bunlar kiraya son konut kredisi, taksit azaltan konut kredisi ve tadilat kredisi.
Şeker finans kiraya son kredisi tamamlanmış projeler için sunulan bir kredi türü. Eşit taksitli ve esnek ödeme seçenekleri sunuluyor. Bu ürünün kredi kullandırma masrafları ise 120 ay vadeye kadar dosya masraf oranı yüzde 1 ve minimum 500 TL 121 ay üzerindeki vadelerde dosya masraf oranı yüzde 1.5 ve minimum 500 TL.
Şeker finans taksit azaltan kredisi ise ek komisyon alınarak taksit tutarlarının düşürülüdüğü, taksit ödeme kolaylığı sağlayan, konut edinme veya refinansman amacıyla kullandırılan konut kredisi türü. Kredi kullandırma masraflarına gelirsek bütün vadelerde dosya masraf oranı yüzde 5 ve minimum 500 TL.
Bu iki üründe de 10.000 TL 450.000 TL arasında kredi kullanılabiliyor. Maksimum vade ise 360 ay yani 30 sene şeker finans tadilat kredisi, tüketicilerin sahip oldukları konutun tadilatı amacıyla kullanabilecekleri bir konut kredisi ürünü. Yani ipotek teminatlı ihtiyaç kredisi olarak tanımlanabilir. Burada konutun ekspertiz bedelinin maksimum yüzde 50’sine kadar kredi kullanılabiliyor. Kullanılabilecek kredide maksimum vade diğer iki üründen farklı olarak 20 ürünlerin tamamında kredi kabul kriteri olarak kredi başvurusunda bulunacaklarının yaşı ile kredi vadesinin toplamının maksimum 75 olması gibi bir şart söz konusu yani yaşınız 50 ise 30 yıl vadeyle kredi kullanamıyorsunuz çünkü toplamı 80 yıl ediyor.
Tüm ürünlerde teminata alınan konuta DASK, konut sigortası, ve kredi borçlusuna hayat sigortası yaptırılması zorunlu. Bu kredide sunulan uzun vade alternatifleri düşünüldüğünde bu zorunluluğun aslında tüketicilerin yararına bir durum olduğunun altını çizmekte fayda var.
Özelliklerine baktığımızda ürünlerin tamamının tamamlanmış projelere verildiğini görüyoruz.
Bu ürünlerin televizyonda ve diğer mecralarda reklamlarına rastladığımız “10.000’i peşin” ancak fahiş denilebilecek şekilde primli olarak maket üzerinde satılan projelerle örtüşmediğini görüyoruz ki bu bizce iyi bir durum, zira maket üzerinde satılan projelerde iki sene içerisinde pek çok mağdur tüketicinin ortaya çıkacağına dair endişeler taşıyoruz.