Şeker finans faiz oranları.

Ürünler alternatif olarak sınırlı sayıda olsa da temel ihtiyaçlara karşılayacak şekilde tasarlanmış. Üstelik faiz ornalarının da rekabetçi olduğunu görüyoruz. Ancak kredilerin yıllık maliyet oranlarıyla ilgili bilgiye rastalayamadık. Bu konudaki eksikliklerini süratle gidermelerini öneriyoruz ki özellikle alternatif dağıtım kanalları kullanarak müşterilere ulaşmayı planlayan bir şirket olarak bu şekilde tüketicilere sağlıklı bir karşılaştırma imkanı sağlayabilsinler.
Şeker finans özellikle abd’de uygulanan mortgage kredisi ile ilgili bilgi birikimini türk tüketicisine pratik bir şekilde uyarlayarak fark yaratabilecek mi zaman gösterecek. Ancak önümüzdeki günlerde ekonomik açısından şanssız bir gelişme olmazsa ilk faaliyet geçtikleri tarihten daha iyi konumdalar. Daha önce Mortgage tarafından izlenen stratejilerin benzerini izlemeleri durumunda başarılı olmamaları için hiçbir neden yok. Özellikle hedef olarak kendilerine sadece ikamet amaçlı konutlara yönelik krediyle özellikle orta ve alt gelir grubundaki tüketicilerin ev sahibi olmasına olanak tanımayı belirlemiş olmalarının altını çizmeleri, amerika’da yaşananlardan ders aldıklarını gösteriyor. Öte yandan bu hedefte bizce bir sorun var. Şöyleki, ülkemizde orta ve alt gelir grubuna hitap eden sahip olunabilir konut stoğunun çok önemli bir kısmı, krediye uygun olarak da tanımlanan kat irtifakı veya kat mülkiyeti özelliğine sahip, belediye sınırları içinde bulunan konutlar değil maalesef. Eğer bu konuda bizim bilmediğimiz bir gelişme söz konusu değilse bu kurallarla istedikleri pazara payına ulaşmakta sıkıntı çekebilirler. Amerika’daki krizden aldıkları bir başka dersinde de yatırım amaçlı kredi almak isteyenleri müşteri portföylerinde bulundurmak istemedikleri ve gerçekten ev ihtiyacı olanlara kredi vermek istemeleri olduğunu görüyoruz.
10.000 – 450.000 TL arası kredi tutarı sınırlaması 30 yıl vadeli kredilerde kredi geri ödeme taksitlerini nispeten sürdürülebilir bir seviyeye getirse bile, kredi faizleri gerilemiş olsa da kira gibi ev taksiti ödeyebilecek tutarlarının yanına yaklaşamıyor. Sonuçta maksimum kredi tutarıyla alabileceğiniz 600.000 TL ekspertiz bedelinde bir ev olacaktır. 450.000 TL tutarında 360 aylık bir kredinin de aylık taksitleri aylık 4000 – 4500 arası bir tutara denk geliyor.
Tabi bu sadece şeker finans özelinde bir durum değil.
Şirketin 30 sene vadeli konut kredilerini tanıttığı lansmanda açıklanan vizyon ve misyonun kısa vadede şu anki türkiye ve dünya gerçekleriyle çok uyumlu olduğunu söylemek zor gerçekten. Tasarlanan sistemin ancak çok daha uzun vadede karlı bir iş modeline dönüşmesi söz konusu olabilir.
Öte yandan mortgage, uzun yıllarda dayandırılarak tasarlanmış bir sistem, bu nedenle genel çerçeveyi beğeniyle karşıladık. Başarıların çok kısa vadelerle ölçüldüğü ülkemizde sonuçlarını bırakalım da bu projeye sermayeyi koyanlar düşünsün.