Şeker finans 30 yıl vadeli konut kredisi.

Bir şekerbank iştiraki olan şeker finans, ev almak isteyen tüketicilere türkiye’de ilk defa 30 yıla çıkan vadelerde ülkemizde bugüne kadar sunulmuş en uzun vade konut kredisini sunuyor. 30 yıla varan vadelerde mortgage, ya da halk arasında daha yaygın adıyla konut kredisiyle ilgili detaylara girmeden önce gelin isterseniz önce şeker finans’ı tanıyalım.
Şeker finans hakkında
Şeker finans bir tüketici finansmanı şirketi. Eğer yazılarımızı takip ediyorsanız sizin de bileceğiniz gibi ülkemizde mortgage kredisi vermeye yetkili kurumlar, bankalar, katılım bankaları, leasing şirketleri. ve tüketici finansman şirketleridir. Eylül 2007 itibariyle Bankacılık düzenleme ve denetleme kurumu’ndan BDDK 2007 yılı kasım ayı içerisinde “İstanbul mortgage finansman a.ş” ünvanı ile kuruluş iznini alan firma, 2008 yılı eylül ayında faaliyet izni aldı ancak firmanın gerçekten çalışmaya başlaması mümkün olmadı, zira aynı tarihlerde tüm dünyayı etkisi altına alan ” subprime mortgage kredileri ” ile tetiklenen global ekonomik kriz baş gösterdi. Şirket faaliyetlerini kağıt üzerinde ve sembolik bir web sitesiyle sürdürdü. Yani lisansı aldılar ve beklediler. O zamanki istanbul mortgage finansman a.ş’nin ana sermayedarı york global fiannce s.a.r.l olarak gözüküyor. Bu firma york capital management adlı bir yatırım fonu.
Bekleyen tüketici finansman şirketi muradına erer misali, geçtiğimiz yılın aralık ayında şirketin yüzde 51 hissesi şekerbank’a satıldı ve BDDK 31 aralık 2010 tarihli resmi gazete’nin 5. mükerrer sayısında belirtildiği üzere, şekerbank’a “şubeler ve alternatif dağıtım kanalları üzerinden şirkete ait ürünlerin tanıtılması” faaliytinin gerçekleştirilmesi izni verdi. Bunun devamında, firma ünvanı şekerbank mortgage finansman a.ş şeker finans olarak değiştirildi. Şirketin yüzde 51 hissesinin şekerbank’a satışının gerçekleştiği aynı tarih olan 21 aralık 2010’da “oversas private investment corporation” OPIC ile 200 milyon dolar tutarında kredi sözleşmesi imzalandı. ABD’li finans kuruluşu OPIC’ten alınan kredi, Türkiye’de bir özel sektör kuruluşunun aldığı açık ara en uzun vadeli kredi ve yine türkiye’de ilk defa konutla ilgili yurtdışından konuta özel bir finansman yapılmış oldu. Sanırız satın alma konusunda şekerbank’ı motive eden de bu kaynak olmuştur.