Seçim sonrası reformlara odaklanılacak.

Başbakan yardımcısı Mehmet şimşek, uluslararası para fonu IMF ve dünya bankasının bahar toplantıları kapsamında ABD’nin başkenti washington’a gitti.
ABD Ticaret odası ve turkish heritage organization iş birliğinde düzenlenen etkinlikte amerikalı iş adamları ve sivil toplum liderleriyle bir araya gelen şimşek, katılımcılara türkiye ekonomisi hakkında ayrıntılı bir sunum yaptı.
Türkiye ekonomisinin geçen yıl birçok kurumun ve analistin beklentilerini geride bırakarak yüzde 7,4 büyüdüğünü ve bunun g20 ülkeleri arasındaki en hızlı büyüme performansı olduğunu vurgulayan şimşek, hükümetin bu yılki büyüme tahminin yüzde 5,5 seviyesinde belirlendiğini anımsatarak artan yatırımlar, güçlü iç ve dış talep piyasalarda olumlu karşılandı.
Erken seçim kararına piyasaların verdiği tepkiyle ilgili değerlendirmesini aktaran şimşek, şunları kaydetti.
“Piyasaların erken seçime tepkisi çok olumluydu. Neden. çünkü normalleşme yerel seçimler mart 2019’da cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimleri ise kasım 2019’da yapılacaktı. Bu nedenle, insanlar gelecek 1,5 yıl boyunca belirsizlikten endişenelecekti. Seçimleri öne almanın, Türkiye’nin beklentilerini iyileştirdiğini düşünüyorum çünkü bu şekilde çok daha hızlı olacak seçimlerden sonra ikinci ve üçüncü nesil reformlara odaklanabileceğimiz beş yıllık yeni bir dönem başlayacak.”
“AB ile kişi başı gelir farkı yüzde 28 azaldı.”
Türkiye ekonomisinin 2003 yılından bu yana ortalama yüzde 5,7 büyüme kaydettiğini ve bunun satın alma gücüne yansıdığını bildiren şimşek, “Türkiye avrupa birliği AB ile arasındaki kişi başı gelir farkını son 25 yılda yüzde 28 daralttı. Bu oldukça çarpıcı. Türkiye, bu hızda büyümeye devam ederse, kişi başına düşen gelir bakımından AB ortalamasına 14 yıl içinde ulaşacak. Türkiye, ABD ile arasında bulunan kişi başına gelir farkını ise yüzde 20 azalttı. Bu da güçlü bir performans.” ifadelerini kullandı.
Şimşek, öte yandan, tam yükselen ve gelişen ekonomiler gibi türkiye’nin de bazı makro ekonomik zorluklarla karşı karşıya kaldığını dile getirerek, “Bunlardan biri enflasyon, Enflasyonun güçlü performansın anahtarı olduğu için yeniden tek haneli rakamlara düşürmek önemli. Şu an geçici olarak çift haneli rakamlara yükselen enflasyonda döviz kurundaki zayıflık belirleyici rol oynadı.” değerlendirmesinde bulundu.
Türkiye’nin diğer bir sorunun cari açık olduğuna işaret eden şimşek, petrol ve altın haricindeki cari açığın ise gayrisafi yurtiçi hasılanın GSYH yüzde 0,5’i kadar düşük olduğuna vurgu yaptı.
“Cari açığın da azalmaya başlayacağını düşünüyorum”
Cari açığın ayrıca kredi büyümesiyle yakından ilişkili olduğuna dikkati çeken ve kredi büyümesinin sıkılaşan finansal şartlar ve parasal duruşla 2008 – 2016 yıllarının ortalamasının altına indiğini kaydeden şimşek, “kredi büyümesi yavaşladığı için cari açığın da azalmaya başlayacağını düşünüyorum”
diye konuştu.
Başbakan yardımcısı şimşek sözlerini şöyle sürdürdü.
“Cari açığın finansmanın yüzde 58’i doğrudan yabancı yatırımlar ve uzun vadeli borçlar ve geri kalanı ise portföy yatırımlarıyla sağlanıyor. İleriye dönük olarak, finansmanı daha fazla hisse senedi ağırlıklı olmasını istiyoruz ve bu hedefe ulaşmak için gerekli tedbirleri alıyoruz.”
Ayrıca kısa süre önce açıklanan 135 milyar türk lirası değerindeki yatırım teşviklerinin de cari açığın azaltılmasını hedeflediğini anlatan şimşek, türk hükümetinin cari açığını küçültmesinde yardımcı olacak yatırımcıların yanında olacağını belirtti.
Şimşek, sunumunda ” eğer bize cari açığı düşürmekte yardım ederseniz, biz de sizin istediğiniz şekilde yardım ederiz. ” ifadesine yer verdi.